Advertisement

Avrupa hisse senetleri Çin ekonomisinin istikrar kazandığına yönelim iyimserlikle bir ayın en büyük tırmanışını gerçekleştirdi.

Emtia üreticileri, Çin ihracatının bir yılın zirvesine çıktığını ve ithalattaki daralmanın azaldığını gösteren verilerden sonra kazançlara öncülük etti. İlk çeyrekte en fazla zarar gören bankacılık hisseleri yüzde 6.1 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, 500'den fazla üyesinin ralli yapmasıyla birlikte, Londra'da 16:36 itibariyle yüzde 2.5 yükseldi. Endeks, üst üste dört haftalık kaybından sonra sıçrayışını genişletti.

Luzern'de Luzerner Kantonalbank AG traderı Benno Galliker, "Yatırımcı iştahı geri gelmiş gözüküyor." dedi ve "Çin'den gelen güzel rakamlar emtia sektörü iyi derecede destekledi ve İtalya'daki konuşmaların çözüme kavuşmaya başlaması da marketlerin yukarı tırmanışına biraz destek oldu." diyerek görüş bildirdi.

Bunun yanı sıra Galliker piyasaların hala kırılgan olduğunu ve piyasalardaki duyarlılığın kazanç raporlarının hayal kırıklığı yaratması halinde tersine dönebileceğini vurguladı.