Advertisement

(23:30'da güncellendi) 

ABD hisse senetleri dört ayın zirvesine yakın seviyede az değişirken, küresel hisse senetleri karışık şirket karları ve ekonomik verilerle kazançlarını beşinci güne taşımanın yollarını aradı. Gelişen para birimleri, Singapur'un para politikasında beklenmedik gevşemeye gitmesi sonrası, ralliyi durdurdu. Petroldeki düşüşle emtia fiyatları gerilerken, güçlü dolar metalleri aşağı itti.

Standard & Poor's 500 Endeksi, 1 puandan az yükselmeden önce kazanç ve kayıplar arasında gidip geldi. Finansal hisse senetleri büyük miktardaki karlarla yükselişlerini ikinci güne taşırken, temel tüketim üreticilerindeki düşüş endeksin kazançlarını düşürdü. Petrol büyük üreticilerin olası üretim dondurma kararı öncesi düştü. Dolar, enflasyon verisi sonrası dahi hafifçe yükseldi.

Singapur doları beş ayın en büyük zayıflamasını gerçekleştirdi. Yıla en kötü başlangıcını silen küresel hisse senetlerindeki ralli, Amerikalı şirketlerin karlarındaki hayalkırıklığına rağmen Çin ekonomisinin gelişmesinin sürdürülebilir olduğuna yönelik spekülasyonların etkisiyle bugün de devam etti. Doların Ocak sonu itibariyle yüzde 6'dan fazla olan düşüşü Fed yetkililerinin, fiyatlardaki büyümenin düşük kalmaya devam etmesiyle faiz oranlarını hızlı artıramayabilecekleri üzerine biraz direnç göstermeye başladı. 

S&P 500, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.1'den az yükselerek 2,082.70 seviyesine geldi. Endeks Şubat ayından beri neredeyse yüzde 14 yükseldi ve şimdi tüm zamanların en yükseğinden yüzde 2.2 aşağıda seyrediyor.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1 düştü. Yiyecek ve içecek şirketleri, endeksin 19 sanayi grubunun arasında en iyi performansları sergiledi. Nestle, satışların analist beklentilerini aşmasıyla yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.8 yükselerek, bu yılki kayıplarını sildi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, 6 Kasım'dan beri en yüksek kapanışına ve altı günlük kazanca doğru yöneldi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, üç haftanın en büyük bir günlük kazancının ardından yüzde 0.1 yükselerek, kazancını ikinci güne taşıdı. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın ana faiz oranını, rekor düşük seviye olan yüzde 0.5'te tutmasının ardından dolar karşısında kayıplarını ikinci güne taşıdı. Yatırımcılar, İngiltere'nin Haziran ayında yapılacak referandumda Avrupa Birliği'nden çıkması halinde oluşacak olası ekonomik güçlüğün üstesinden gelmek için gevşek para politikası uygulamasını tartışıp tartışmadığına bakabilir.

MSCI Gelişen Para Birimleri Endeksi, Singapur'un para politikasında beklenmedik gevşemeye gitmesinin ardından altı gün sonra yüzde 0.1 ile ilk kez düştü. Singapur doları yüzde 0.9 düştü. Güney Afrika randı kayıplarını çevirerek yüzde 0.2 yükseldi ve Meksika pesosu yüzde 0.3 yükseldi. Güney Kore wonu ise, iktidar partisinin seçimlerde yenilgiye uğramasıyla, ülke başkanının ekonomi ajendasını yasalaştırma gücünü zayıflatmasıyla, salı günkü kapanışından yüzde 0.9 geriledi.

Endüstriyel metaller Londra'da, fiyatlardaki son artışın üreticilerinin kapasiteyi yeniden başlatarak küresel stok fazlalığının üzerine ekleyebilecekleri endişeleri üzerine düşereken, güçlenen dolar emtiayı vurdu.

Batı Teksas petrolü yüzde 0.6 düştü ve varil başına 41.50 dolara geriledi. Brent petrol ise yüzde 0.8 düşerek varil başına 43.84 dolar oldu. Uluslararası Enerji Ajansı küresel stok fazlasının ikinci çeyrekte neredeyse tamamen kaybolacağı tahmininde bulundu.

Altın vadelileri, New York'ta yüzde 1.7 düştü ve ons başına 1,227.20 dolar seviyesine geriledi.

(23:30'da güncellendi)