Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, belirsizliğin para politikasına temkinli yaklaşımı getirdiğini tekrarladı.

Yellen, merkez bankasının ABD ekonomisine fayda sağlamaktan ziyade zarar veren kararlar almaktan kaçınmak için, para politikasını belirlerken dikkatli hareket etmesi gerekdiğini söyledi.

Yellen, Time Dergisi'nde Çarşamba günü yayınlanan mülakatında, "Çok fazla belirsizliğin olduğu bir ortamda faaliyet gösteriyoruz," dedi ve "Böyle bir ortamda, büyük hatalaı belirlemek ve bunlardan kaçınmak için, risk yönetimi yaklaşımını kullanmak gerekiyor. Temkinli bir yaklaşımın taraftarı olmamın nedenlerinden biri bu" şeklinde görüş belirtti.

Bu yorumlar, Yellen'ın diğer yorumlarına benziyor ve Fed'in geçen ay, dışarıdaki yavaş büyümenin ABD ekonomisini olumsuz etkileyip etkilemediği ve merkez bankasının enflasyonu yükseltmeye yönelik çabalarına zarar verip vermediği konusuna daha fazla işaret görmek için bekleme kararı alarak faizi değiştirmemesini izledi.

Fed'in politika belirleme organı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC)'nin bir sonraki toplantısı 26-27 Nisan'da yapılacak. Yatırımcılar, Fed'in bu toplantıda faiz artırımına gitme olasılığını sıfır olarak görüyor ve bu yıl yalnızca bir faiz artırımı bekliyor. Fed yetkilileri ise bu yıl iki faiz artırımı öngörüyor. Yetkililer, Çin'in büyümesine yönelik endişelerin küresel piyasalarda sarsıntı yaratmasından önce, Aralık ayında dört faiz artırımı bekliyorlardı.

Mülakatta, Yellen, Fed'in politikasının tüm Amerikalıların faydalanmasını amaçladığını söyledi ve "Ana Cadde üzerinde odaklanıyoruz, daha fazla iş ve istikrarlı fiyatlar gibi tüm Amerikalılara yardımcı olacak ekonomik koşulları destekliyoruz" dedi.

Haberde mülakatın tam oalrak ne zaman gerçekleştirildiğinden bahsedilmedi ve son dönemde gerçekleştirildiği vurgulandı.