Advertisement

13. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, bugün ve yarın yapılacak. Zirveye 30’u aşkın ülkenin devlet ve hükümet başkanları katılacak. 

Zirve, katılım düzeyi ve katılımcı sayısı açısından en üst düzey İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) etkinliklerinden biri olacak.

Zirveye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanısıra Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda devlet başkanı ve cumhurbaşkanı katılacak. Zirveye, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk da katılacak. 

2 gün sürecek zirveye katılan İİT üyesi 57 ülkenin toplam gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) 10 trilyon dolarla, dünya milli gelirinin yüzde 11’ini oluşturuyor. 

İslam Zirvesi’ne katılan ülkelerin 4.2 trilyon dolarlık dış ticareti, 2014 yılı itibarıyla 18.7 trilyon dolarlık dünya ticaretinin yüzde 22’sine karşılık geliyor.

İslam Ülkeleri Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 2014 verilerine dayanan raporuna göre, 57 ülkenin ihracat hacmi 2.1 trilyon dolara ulaşıyor.

Dünyaya en çok ihracat gerçekleştiren İslam ülkeleri sırasıyla Suudi Arabistan (334 milyar dolar), Birleşik Arap Emirlikleri-BAE (260), Malezya (234), Endonezya (176), Türkiye (158), Katar (132), Nijerya (94), Kuveyt (93), İran (83) ve Irak (80 milyar dolar) olarak sıralandı. 

İİT ülkelerinin ihracatının yüzde 60’ı petrol, petrol türevleri ve madeni yağdan oluşuyor. Bu ürünleri en çok Çin, Japonya, Hindistan ve ABD’ye satıyorlar. 

İİT ülkeleri arasında en fazla ithalatı 274 milyar dolarla BAE gerçekleştiriyor. 

BAE’yi Türkiye (242), Malezya (209) ve Endonezya (178 milyar dolar) izliyor. İİT ülkelerinin kendi aralarında gerçekleştirdiği ticaret ise 2014 yılında 393 milyar dolar düzeyinde kaldı. 

Kendi aralarında en çok ticaret gerçekleştiren ülkeler sırasıyla BAE, Türkiye, Suudi Arabistan, İran, Endonezya ve Malezya olarak belirtildi.