Advertisement

Çin'de, arz fazlası olan sektörlerde yatırım kısıtlamalarının açıklanmasının iki günü sonrasında, kapasite fazlasını azaltmak amacıyla yeni çelik ve kömür projeleri için kullanılacak alan onayları durdurulacak.

İlgili bakanlığın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre Çin'de kömür madenciliği başvuruları önümüzdeki üç yıl boyunca onaylanmayacak. Söz konusu açıklamada, yasal yaptırımların ölçeğinin genişletileceği ve kanunlara karşı gelenlerin cezalandırılacağı belirtildi.

Alınan son önlem, ekonominin karşı karşıya olduğu yapısal sorunları çözmek adına Çin'in ağır sanayide arz fazlasını hedefleyerek attığı adımlara bir yenisini eklemiş oldu. Ocak ayında, hükümet çelik kapasitesini beş yıl içerisinde 150 milyon ton azaltacağını açıklamıştı.

Çin Demir ve Çelik Birliği'ne göre Çin'e ham çelik üretim kapasitesi, 2013 öncesinde planlanan yeni faaliyetlerin başlamasıyla, geçtiğimiz yılın sonunda 1.2 milyar tonla rekor düzeye ulaşmıştı. Çin Metalurji Sektörü Planlama ve Araştırma Enstitüsü'nün tahminine göre üretim bu yıl 781 milyon tona düşecek. Mysteel Research ise çelik tüketiminin 770 milyon ton olacağını öngörüyor.