Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Nestle SA'nın yiyecek ve içecek hisse senetlerindeki yükselişlere öncülük etmesiyle, kazançlarını beşinci güne taşırken Mart ayından beri en uzun kazanç serisine ulaştı.

Dünyanın en büyük yiyecek şirketi olan Nestle, analistlerin beklentilerinin üzerinde kar açıklamasının ardından, yüzde 2 yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da 16:31 saat itibariyle yüzde 0.1'den az yükselerek 343.84 seviyesine ilerlerken, Mart 14'te ulaştığı iki ayın en yükseğine bir puandan daha az uzaktı.

Düsseldorf, Almanya'da Bankhaus Lampe stratejisti Ralf Zimmermann, "Piyasalar kar sezonunu odaklandı." dedi ve "Piyasalardaki son sıçramadan sonra, gökyüzünde göze çarpan bazı bulutlar var. Ben piyasaların zigzag çizeceğini bekliyorum. Çin'de makro verilerde istikrar görüyoruz, ancak istikrar bir nokta, yeniden hız kazanma başla bir nokta." diyerek görüş bildirdi.

Son zamanlardaki yükselişe rağmen, hisse senetleri, Şubat ayından yüzde 14'e kadar sıçrama yaptıktan sonra, yeni bir ivme kazanmakta zorlanıyor. Stoxx 600 geçtiğimiz ay, küresel büyümeye dair endişelerin yinelenmesiyle dar bir aralıkta işlem gördü. Yatırımcılar hisselerin durumuna dair kar raporlarını değerlendiriyor. Analistler Stoxx 600'deki şirketlerin 2016 yılında daralacağı tahmininde bulunuyor.