Advertisement

Avustralya Başbakanı Malcolm Turnbull, Kraliyet Donanması için inşa edilecek 12 denizaltı için açılan 50 milyar dolar değerindeki ihaleyi Fransa’nın kazandığını açıkladı.

Başbakan Turnbull, denizaltıların inşa edileceği Güney Avustralya eyaletinin başkenti Adelaide’de düzenlediği basın toplantısında Almanya, Fransa ve Japonya’nın başvuruda bulunduğu ihaleyi Fransız şirketi DCNS’nin aldığını belirtti.

Avustralya Kraliyet Donanmasına katılacak 12 denizaltının Adelaide tersanelerinde yapılacağını ifade eden Turnbull, projenin 2 bin 800 Avustralyalıya iş imkanı sağlanacağını belirtti.

Başbakan Turnbull, projenin Avustralya topraklarında ve Avustralyalı işçiler tarafından yürütülmesinin ülke ekonomisine önemli katkı sağlayacağını ifade ederek, “Deniz kuvvetlerimiz için büyük gün. Bu gelişme ülkemizin ekonomisi için de önem taşıyor. Avustralyalı işçiler Avustralya çeliğinden, Avustralya denizaltılarını inşa edecek.” dedi.

Yeni denizaltılar daha hafif ve sessiz olacak

Avustralya Savunma Bakanı Marise Payne, Fransız firması DCNS tarafından tasarlanacak Shortfin Barracuda modeli denizaltıların şu an kullanılan Barracuda'nın geliştirilmiş ve güçlendirilmiş modeli olduğunu söyledi.

Yeni denizaltıların 4,5 ton ağırlığında ve Barracuda modeline göre daha sessiz olacağını aktaran Payne, ihalenin Fransız şirketine verilmesini, “Bu karar, DCNS’nin yetenekleri bizim tüm gereksinimlerimizi karşılayacağı için alındı.” sözleriyle açıkladı.

Avustralya-Japonya ilişkileri

Bu arada, eski Başbakan Tony Abbott, denizaltı ihalesinin Fransızlara verilmesini Avustralya ve Japonya arasındaki yakın ilişkiler açısından ‘‘hayal kırıklığı’’ olarak niteledi. Abbott, buna rağmen ilişkilerin bunu atlatabileceğini söyledi.

Başbakan Turnbull ise ihale sonucunun Japonya-Avustralya ilişkilerini etkilemeyeceğini belirterek, Japonya ile ‘‘özel stratejik ortaklıkta’’ kararlı olduklarını vurguladı.

Avustralya'nın 15 Şubat 2015’te açtığı ihaleye Japonya, Almanya ve Fransa başvuruda bulunmuştu.

Avustralya ile Japonya arasındaki yakın ilişkilerden dolayı ihaleyi bu ülkenin alacağı beklentileri öne çıkmıştı. İhaleyi Fransızlara kaptıran Japonya’nın Avustralya’ya karşı nasıl bir tutum alacağı ilerleyen günlerde belli olacak. ​