Advertisement

Türk Traktör bu yılın ilk çeyreğinde traktör üretimini 12 bin 821 adede çıkardı, yurt içi ve yurt dışındaki satışını da toplam 12 bin 550 adede taşıdı. Türk Traktör bu rakamlarla üretim ve yurt içi satış adetlerinde çeyrek bazda bu zamana kadarki en yüksek seviyelerine ulaştı.

Türk Traktör’den yapılan açıklamaya göre şirket, bu yılın ilk üç ayında elde ettiği sonuçlarla toplam ciro, brüt kar, faaliyet karı, net kar ve FAVÖK’te de, çeyrek bazda bu zamana kadarki en yüksek rakamları gerçekleştirdi.

Türk Traktör bu yılın ilk çeyreğini 886 milyon liralık toplam ciroyla tamamladı. Şirket bu sonuçla cirosunu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 artırmayı başardı, çeyrek bazdaki en yüksek ciroya da ulaştı.

Türk Traktör toplam ciroda elde ettiği sonuçlarla çeyrek bazda brüt kar, faaliyet karı, net kar ve FAVÖK’te de en yüksek rakamları yakaladı. Şirketin brüt karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 54 arttı ve 181 milyon liraya çıktı. Faaliyet karı 112 milyon lira olarak gerçekleşti ve faaliyet karındaki büyümeye paralel, Türk Traktör’ün FAVÖK tutarı bir önceki yıla göre yüzde 64 artarak 126 milyon liraya çıktı.

Şirketin bu yılın ilk çeyreği sonundaki net karı ise 80 milyon lira olarak kaydedildi. Türk çiftçisine dünya standartlarında ürün ve teknolojilerini sunmak üzere üretim, satış ve satış sonrası çalışmalar yapan Türk Traktör, 2015’teki başarısını bu yılın ilk çeyreğine de taşıdı.

Türk Traktör’ün üretim ile satış grafiğindeki yükselişi, yılın ilk 3 ayındaki performansına da yansıdı. Türk Traktör üretimini yüzde 7 artırarak 12 bin 821 adede çıkardı. Şirket, bu üretimle çeyrek bazdaki en yüksek üretim adedine ulaştı. Yurt içi pazarda 8 bin 970, yurt dışı pazarda ise 3 bin 580 adetlik satış yapan şirket, toplam satışta 12 bin 550 adet ile yüksek bir sonuç elde etti.

Türk Traktör, 1 Nisan 2016’da gerçekleştirdiği 300 milyon lira temettü ödemesi ve yüzde 562,12 brüt temettü oranıyla Borsada en yüksek temettü oranına sahip ilk 5 şirket arasında yer aldı.

- "Rekorlarımızı 2016’ya taşımış olmaktan çok mutluyuz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Traktör Genel Müdürü Marco Votta, 2016 yılı ilk çeyrek sonuçlarıyla ilgili şunları kaydetti:

"Rekorlarımızı 2016’ya taşımış olmaktan çok mutluyuz. 2015, başarımızı en yüksek noktalara taşıdığımız ve rekor üstüne rekor kırdığımız, çok verimli bir yıl olmuştu. Yıl sonu değerlendirmemizi yaparken de kendimizle yarışarak daha yüksek hedefleri gerçekleştirmeye hazır olduğumuzu söylemiştik. 2016’nın ilk üç ayında aldığımız sonuçlarla bu yolda ilerlediğimizi gösteriyoruz. Toplam üretim, yurt içi satış, toplam satış, toplam ciro, karlılık rakamlarımızla 2016 yılına çok iyi bir başlangıç yaptığımız için gururluyuz."

Votta, ilk çeyrekte imzalarını attıkları yenilikler ve kazandıkları ödüllerle ilgili de şu bilgileri verdi:

"2016’ya sadece finansal ve operasyonel sonuçlarda elde ettiğimiz yüksek rakamlarla başlamadık. Yılın ilk çeyreğinde, çiftçilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve geliştirilen, üretimini de fabrikalarımızda yaptığımız yepyeni 'New Holland TT4' serisini Türk çiftçisiyle buluşturduk. Aralıksız çalışmalarımızın karşılığı olarak Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından düzenlenen '42. Yan Sanayi ve İhracat Başarı Ödülleri'nde, 'İhracat Başarı (Altın Ödül)' ve 'Teknoloji Başarı' ödülünü de kazandık."

Kısa bir pazar değerlendirmesi de yapan Votta, "Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) açıkladığı rakamlara baktığımızda 2016 yılının ilk 2 ayında yurt içi traktör pazarının bir önceki yıla göre yüzde 19 büyüyerek 8 bin 472 adede yükseldiğini görüyoruz. Türkiye tüm dünyada satılan traktör adedi bakımından 4. büyük pazar konumunda. Biz de çalışmalarımızla bu pazarın gelişimine katkı sağlıyor olmaktan gurur duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Votta, Türk Traktör’ün iş makineleri pazarında faaliyetlerini hızlandırdığını vurgulayarak, şu görüşleri de paylaştı:

"Geçen yılın sonu itibarıyla yüzde 5 bir artışla 9 bin 899 adede çıkan iş makineleri pazarındaki gelişmeleri yakından takip ediyoruz. İş makineleri pazarı, yılın ilk 3 ayında yüzde 4 büyüyerek 2 bin 421 adede ulaştı. 2013 yılında, CNH Industrial ortaklığıyla kurumsal gelişimimize yeni bir boyut katarak faaliyetlerimize başladığımız bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Ankara ve İzmir’de faaliyet gösteren iş makineleri tesislerimize ek olarak, bu alandaki en yeni ve en büyük tesisimiz olan İstanbul İş Makineleri Tesisi'ni de bu yılın ilk çeyreğinde Gebze’de hizmete açtık. Önümüzdeki dönemde de inşaat sektörünün gelişimine katkı sağlamak üzere marka ve ürünlerimizle varlık gösterdiğimiz bu alandaki etkinliğimizi artırmayı sürdüreceğiz."