Advertisement

Renault Grubu'nun cirosu bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,7'lik artışla 10 milyar 489 milyon avro olarak gerçekleşti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, yüzde 1,5 yükselen global otomotiv pazarında Renault Grubu’nun satışları yüzde 7,3 artarak 692 bin 453 adede ulaştı. Grubun pazar payı ise 0,2 puanlık artışla yüzde 3,1 oldu.

Grup, Avrupa pazarının canlığından istifade etmeyi sürdürdü. Yüzde 8,2 yükselme gösteren bu pazarda araç satışları yüzde 8,9 arttı ve pazar payı yüzde 9,8’e erişti. Renault markası satışları Clio IV, Captur, Kadjar, Espace ve Talisman sayesinde yüzde 9,9 büyüdü. İlk çeyrekte lanse edilen yeni Megane’ın tam etkisi henüz hissedilmedi. Dacia markası satışları ise büyük oranda Sandero sayesinde yüzde 5,7 arttı.

Grup, yılın ilk çeyreğinde Fransa’da 163 bin 104 satış yaparak, yüzde 8,6 artış gerçekleştirdi. Pazar payı ise yüzde 26,5 ile sabit kaldı. Grubun 4 modeli , “En Çok Satan 10 Otomobil” sıralamasında yer alıyor.

Renault markası beş yıldır ilk kez, ilk üç aylık süreçte 100 binden fazla binek otomobil sattı. Dacia markasında ise binek otomobil satışları yüzde 16,8 arttı.

Grup, Rusya ve Brezilya pazarlarında devam eden durgunluğa rağmen Avrupa dışındaki satışlarda yüzde 4,7’lik artış kaydetti. Afrika, Orta Doğu ve Hindistan bölgelerinde gerçekleştirilen satışlar bu artışta etkili oldu.

Afrika, Orta Doğu ve Hindistan bölgelerinde grubun araç satışları yüzde 36,1 arttı. Pazar payı ise 1,5 puanlık artışla yüzde 4,6 oldu. İran’da ise pazar, grubun yaklaşık yüzde 600 oranında artan satışlarıyla yeniden açılmaya başladı. Bu durum büyük oranda Logan ve Sandero’nun elde ettiği başarıdan kaynaklandı. Grubun pazar payı 3,6 puanlık artışla yüzde 4,2 oldu.

Hindistan’da pazar payı yüzde 3,3 büyüdü. Renault’nun satışları ise Kwid’in elde ettiği başarı sayesinde yaklaşık yüzde 200 artış gösterdi. Kwid, lanse edildiği tarihten beri grup 120 bin sipariş aldı ve sene başından beri de yaklaşık 23 bin satış gerçekleştirdi.

Kuzey Afrika’da satışlar yüzde 25,5 azalma gösterdi. Bunun en büyük nedeni, Renault’nun pazar payının artmasına rağmen yüzde 54,4’lük düşüş sergileyen Cezayir pazarı oldu. Cezayir’de ithalatı kısıtlamak üzere yürürlüğe konan yeni yönetmelikler ile birlikte Renault markasının pazar payı 16,1 puan artışla yüzde 31,9 oldu. Bu sonuçta yerel üretilen popüler Symbol modelinin etkisi söz konusu oldu.

Amerika bölgesinde ise grup satışları özellikle Brezilya’da pazardaki gidişata (eksi yüzde 28,3) bağlı olarak azaldı. Arjantin’de pazar yüzde 1,6 arttı ve grup satışları yüzde 3,3 yükseldi.

Avrasya’da ise grubun pazar payı 1,3 puanlık artışla yüzde 11,9 olarak gerçekleşti. Bölgedeki pek çok ülkede görülen büyüme Rusya pazarındaki durgunluğu dengeledi. Rusya’da ise Renault pazar payını 0,2 puanlık artışa yüzde 7,3’e yükseltti. Renault, Mart 2016’da Kaptur’u (Captur'un Rusya versiyonu) gözler önüne sererek ürün atağına devam etti.

Asya-Pasifik bölgesinde ilk çeyrekte Çin’de bulunan Wuhan tesisinde Renault Kadjar’ın üretimi başladı. Grubun bölgedeki lider pazarı durumunda bulunan Güney Kore’de ise Renault Samsung Motors Mart orasında lanse edilen yeni SM6 sedan için 20 bin sipariş aldı.

2016 yılı ilk çeyrek gelirleri

Bu yılın ilk çeyreğinde grubun cirosu 10 milyar 489 milyon avro olarak gerçekleşti. Bu sonuç, geçen seneye kıyasla yüzde 11,7’lik artış anlamına geliyor (sabit kurlarla artı yüzde 16,3).

Otomobil biriminin cirosu faturalardaki artış (artı 10,2 puan) ve ortaklara yapılan satışlar (artı 2,7 puan) sayesinde yüzde 12,6’lık artışla 9 milyar 942 milyon avro olarak gerçekleşti. Ürün ve coğrafi karışım ise 2,8 puan ile olumlu katkı sağladı. Fiyatlandırmanın da 2,7 puanla pozitif etkisi görüldü. Bundaki en büyük etki ise özellikle Rusya ve Güney Amerika olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde Döviz zayıflamasını dengelemek üzere yapılan fiyat artışı oldu. Avro’nun Arjantin ve Kolombiya pesosu ve Brezilya real’i ve Rus rublesi de dahil olmak üzere bir takım para birimleri karşısında güçlenmesi 4,5 puanlık istenmeyen bir etki yarattı.

Satış Finansmanı (RCI Banque) 547 milyon avro ciro gerçekleştirdi. Bu, 2015’in ilk çeyreği ile kıyaslandığında yüzde 2,1’lik düşüş anlamına geliyor. Buna rağmen yeni finansman sözleşmelerinin sayısı yüzde 10,2 arttı. Ortalama işletme varlıkları yüzde 12,8 artışla 31,1 milyar avroya ulaştı.

Bu yıldan beklentiler

Global otomotiv pazarının bu yıl yüzde 2 büyüyeceği tahmin ediliyor. Avrupa pazarı ilk çeyrekte beklenenden daha iyi performans gösterdi. Bununla birlikte daha önceki yüzde 2’lik tahminin ötesinde en az yüzde 5 artması bekleniyor. Fakat Brezilya pazarının öngörülenden daha fazla düşüş göstereceği, tahminler arasında (daha önceki eksi yüzde 6’lık tahmin yerine eksi yüzde 15 ile eksi yüzde 20 arası).

Bu bağlamda Renault Grubu’nun hedefleri grup cirosunu artırmak (sabit kurlarla), grup işletme marjını iyileştirmek, pozitif operasyonel "free cash flow (serbest nakit akışı)" oluşturmak hedefleri arasında sıralanıyor.