Advertisement

Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Harihuko Kuroda piyasaları etkileme gücünü kaybetmemişti fakat Kuroda bu kez, piyasaları hiçbir şey yapmayarak etkiledi.

Yen, dolar karşısında güçlü yükseldi ve Tokyo'da işlem gören Japonya hisse senetleri, Perşembe günü BOJ Başkanı'nın tahvil alım programını veya exchange-traded fonlar (ETF) için ayrılan bütçeyi genişletilmemesi yönündeki kararı ardından düştü. BOJ tarafından gelen, değişikliğe gidilmemesi yönündeki bu hamle ekonomistleri ve karar öncesi Topix Endeksi'ni yukarı taşıyan yatırımcıları şaşırttı. Yen ise karara saatler kala bir ayın düşüğüne yakın seyretti.

“Çok büyük hayal kırıklığına uğradım. BOJ'un Bir şey yapmasını bekliyordum ve yapmalıydıda” diyen Amundi Japan Ltd.'den Masaru Hamasaki, “Kuroda bugüne kadar genellikle olumlu sürprizler yapmıştı fakat bu kez olumsuz bir sürpriz oldu. BOJ bu yıl piyasalarla aynı frekansta değil” şeklinde fikir bildirdi.

Kuroda'nın söz konusu hamlesi tabiki sadece yatırımcılar için önemli değil. Japonya ekonomisi, Mart ayında tüketici fiyatlarının 2013 yılından bu yana en sert düşüşünü gerçekleştirmesi ve şirket karlarının güçlü yenden olumsuz etkilenmesiyle birlikte, içinde bulunduğu zorluktan kurtulmaya çalışıyor. Yetkililer, ek teşvikten uzak durarak, Ocak ayındaki eksi faiz kararından bu yana borçlanma maliyetlerindeki düşüş başarılarının, borç vermede hızlanma yaratacağını düşünüyor.

Sydney'de Shaw and Partners'den Cameron Duncan, “Bu şekilde bir genişlemeye yanıt genellikle gecikmeli olur. Bu Japonya Merkez Bankası ve öenmli ölçüde muhafazakarlar ve hala genişlemeci politikanın etkilerini görmeyi bekliyorlar” dedi.