Advertisement

Yapı Kredi, bu yılın ilk çeyreğinde 704 milyon TL konsolide net kar elde etti.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, bankanın toplam nakdi ve gayrinakdi kredileri 213 milyar TL, toplam mevduatı ise 137 milyar TL olarak gerçekleşti. Yapı Kredi’nin konsolide aktif toplamı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 10 artarak 238 milyar TL seviyesine ulaştı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, Yapı Kredi’nin Türkiye ekonomisini ve müşterilerini desteklerken, müşteri odaklı büyüme stratejisi kapsamında hem hacimlerde hem de karlılıkta sürdürülebilir ve sağlıklı bir performans sergilediğini belirtti.

Açıkalın, Yapı Kredi olarak yılın ilk çeyreğinde piyasaların dalgalı seyrine rağmen Türkiye ekonomisini ve reel sektörünü desteklemeye devam ettiklerini diye getirerek, şunları kaydetti:

"Yıla, hem sağlıklı bir büyüme hem de temel bankacılık gelirlerimizde güçlü bir artışla giriş yaptık. Ekonomiye ve müşterilerimize desteğimizin göstergesi olan toplam nakdi ve gayrinakdi kredi hacmimizi yıllık bazda yüzde 14 artırarak 213 milyar TL’ye yükselttik. Böylelikle özel bankalar arasındaki üçüncü konumumuzu daha da pekiştirdik. 2016 yılının ilk çeyreğinde, geçmiş dönemlerde yaptığımız yatırımların ve odaklandığımız operasyonel verimliliğin karşılığını karlılıktaki artışımızla almaya başladık. 930 milyon TL tutarındaki vergi ve karşılıklar ayrıldıktan sonra, toplam 704 milyon TL net kar elde ettik.

Toplam müşteri sayımız 21,6 milyona, aktif müşteri sayımız ise 11,1 milyona ulaştı. Bu sonuçlar, müşteri odaklı büyüme stratejimizde ne kadar zamanlı ve doğru adımlar attığımızı ortaya koyuyor. Geçen senenin aynı dönemine göre temel bankacılık gelirlerimiz ise sektörün 7 puan üzerinde artarak yüzde 26 büyüdü. Aynı zamanda sermaye ve fonlama tabanlarımızı da güçlendirdik ve çalkantılı döneme rağmen uluslararası piyasalardan 500 milyon dolar sermaye benzeri kredi temin ettik."

2016 yılının ilk çeyreğinde toplam nakdi, gayrinakdi krediler ve mevduatta geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 14 büyüme sağladıklarını ifade eden Açıkalın, "Mevduatta sektörün üzerinde büyüyerek pazar payımızı yüzde 10,4 seviyesine yükselttik. Bu büyümenin asıl kaynağını müşteri memnuniyeti odağındaki yatırımlarımız ve yenilikçi ürünlerimiz sonucunda hızla artan müşteri işlemlerimiz oluşturdu. Krediler tarafında ise bireysel ihtiyaç ve TL ticari krediler başta olmak üzere, hemen her kategoride yılın ilk çeyreğinde de sağlam bir performans sergiledik. Tüm segmentlerde müşterilerimize desteğimizi sürdürürken, aktif kalitesine de çok önem veriyoruz. Bu alanda iç sistemlerimizi yeni teknolojiler ile sürekli güçlendirerek aktif kalitemizi kontrol altında tutuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.