Advertisement

Bugün Türklere vizesiz Avrupa için kritik gün

Bugün Türklere vizesiz Avrupa için kritik gün

AB Komisyonu’nun bugün, Türk vatandaşlarının Schengen üyesi ülkelere vizesiz seyahat etmesini öngören bir tavsiye kararı alması bekleniyor

04 Mayıs 2016 Çarşamba, 09:08 Güncelleme: 04 Mayıs 2016 Çarşamba, 09:13

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde tarihi günlerden biri yaşanıyor. AB Komisyonu, bugün Türkiye ile birlik arasında Vize Serbestisi Diyaloğu kapsamında yol haritasının uygulanmasına ilişkin üçüncü raporunu yayımlayacak.

Raporda, Türkiye’nin vize serbestisi için 72 şartı çok büyük ölçüde yerine getirdiğinden hareketle, Türk vatandaşları için vizelerin haziran sonunda kaldırılması tavsiyesinin yer alması bekleniyor. Bununla beraber, metinde Türkiye’den, parmak izi bilgisinin de yer aldığı biyometrik pasaportların çıkarılması, Ankara’nın AB vatandaşlarına uyguladığı vizeleri kaldırması, Geri Kabul Anlaşması’nı haziran ayında uygulamaya başlaması ve AB vatandaşlarının kimlik bilgilerinin korunması gibi konularda adım atmasının istenmesinin bulunması öngörülüyor.

Avrupa medyasında çıkan haberlerde de komisyonun muafiyetin tanınması yönünde görüş bildireceği belirtiliyor.

İngiliz Daily Telegraph Gazetesi’nin “Türkiye için vize muafiyeti anlaşmasının eli kulağında”. başlıklı haberinde Avrupa Komisyonu’nun, Türkiye vatandaşlarına yönelik sınırlamaların önümüzdeki ay sonuna dek kaldırılmasına yönelik anlaşmaya yeşil ışık yakmasının beklendiği bildirildi.

İngiliz The Times Gazetesi’ndeki haberde “Türkler yavaş reformlara rağmen AB’yle seyahat anlaşmasını kazanacak” dendi. Bild Gazetesi’ne göre ise Türk vatandaşları bu yılın sonuna kadar biyometrik pasaportları olmadan Avrupa Birliği ülkelerine seyahat edebilecek.

Alman Die Welt Gazetesi’nin iddiasına göre ise “AB vize muafiyeti konusunda kendisine sunulan şartları yerine getirmesi için Türkiye’ye ek süre tanıyacak.”ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 98.415 3,71
USD/TRY 5,7896 -0,71
EUR/TRY 6,4704 -0,25
EUR/USD 1,1173 0,42
FAİZ 14,29 -8,75
ALTIN/ONS 1.490,05 -0,12
BRENT 59,42 -0,82
© haberturk.com
Yukarı