TVRadyo

İran Halkbank'ta ısrarlı

İran Halkbank

İran, Hindistan ile olan 6.4 milyar dolarlık petrol ödemesinin Halkbank üzerinden yapılması konusunda ısrarlı

07 Mayıs 2016 Cumartesi, 08:32 Güncelleme: 09 Mayıs 2016 Pazartesi, 15:56

İran’ın yurtdışında bulunduğu tahmin edilen 100 milyar dolarlık dondurulmuş varlıklarını tekrar kullanılır hale getirmeye yönelik çalışmaları devam ediyor. Gelen bilgilere göre Hindistan Petrol Bakanı Dharmendra Pradhan, Hindistan ve İran merkez bankalarının, İran’ın 6.4 milyar dolar değerinde bekleyen petrol ödemelerinin Avrupalı bankalar üzerinden yapılması için anlaşmaya vardığını açıkladı. Diğer yandan Hindistan Merkez Bankası’nın ödemeleri Halkbank üzerinden yapmak istemediği ileri sürüldü. Ancak bu aşamada İran’ın söz konusu operasyonların Halkbank üzerinden yapılmasını istediği de gelen bilgiler arasında yer aldı. Üst düzey bir Halkbank yetkilisinin, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Halkbank’ın İran bağ-lantılı dış ticaret faaliyetleri 2004’ten bu yana yapılıyor. Halkbank uluslararası yasalar çerçevesinde operasyonlarına devam edecek” dedi. İran’a nükleer programından dolayı 2011 yılında başlatılan yaptırımlar nedeniyle bu ülkeden petrol alan ülkeler ödemelerini yapmak için küresel banka kanallarını kullanamaz hale gelmişlerdi.

Yaptırımların ocak ayında sona ermesiyle birlikte İran petrol parasını alabilmenin yollarını bulmaya çalışıyor. Hindistan’daki rafineriler 2013 yılında Halkbank üzerinden yapılan ödeme kanalının kapatılması üzerine, İran’a yapmaları gereken ödemelerinin yüzde 55’ini askıya almıştı.

Üst düzey bir Halkbank yetkilisinin, Reuters’a yaptığı açıklamada, “Halkbank’ın İran bağlantılı dış ticaret faaliyetleri 2004’ten bu yana yapılıyor. Halkbank uluslararası yasalar çerçevesinde operasyonlarına devam edecek” dedi.

Hindistan Petrol Bakanı Dharmedra Pradhan geçen ay Tahran’a yaptığı ziyaret sırasında petrol ödemelerinin yapılması için önerdiği bankalar arasında Halkbank’ın olacağını da belirtti.

Pradhan, Reuters haber ajansına yaptığı açıklamalarda konuyla ilgili mesafe kaydedildiğine işaret ederek “Hindistan ve İran’ın merkez bankaları arasında bir anlaşma var” dedi. Pradhan açıklamasında Avrupa bankalarının İran bankalarıyla ödemeler konusunda çalışacağını ve bunun karşılığında Avrupa bankalarına para ödeneceğini söyledi. Pradhan başka ayrıntı vermedi. Yine önceki yaptırımlardan dolayı Hintli rafineriler, İran’a petrol ödemelerinin yüzde 45’ini Hindistan’ın UCO Bank’ına rupi olarak yatırdı.

Habertürk

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 99.547 0,26
USD/TRY 6,1198 -0,68
EUR/TRY 7,2032 -0,74
EUR/USD 1,1762 -0,04
FAİZ 25,55 0,59
ALTIN/ONS 1.198,59 -0,22
BRENT 81,61 -0,32
© haberturk.com
Yukarı