Advertisement

New York Fed Başlanı William Dudley, Fed'in önümüzdeki iki toplantının birinde faiz artırımına gitmeye yaklaştığını ve bu mesajın finans piyasalarına verilmesinin iyi bir haber olduğunu söyledi.

Dudley, Perşembe günü basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kendi tahminlerimin yolunda gittiğine ikna olursam, ardından bu yaz bir sıkılaştırmayı düşünürüm. Haziran-Temmuz zaman çerçevesi makul bir beklenti" dedi.

Dudley'in yorumları, Çarşamba günü açıklanan 26-27 Nisan'da gerçekleştirilen Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının tutanaklarındaki havaya paralel geldi. Tutanaklarda, bazı politika yapıcılarının, yatırımcıların Fed'in muhtemel faiz artırımı azamanlamasına ilişkin düşüncesinden ne kadar uzak olduğu konusunda endişe taşıdığını göstermişri.

Piyasalar, vadeli işlem verilerinin işaret ettiği üzere, tutanaklara, FOMC'un Haziran ayındaki toplantıda faiz artırımı olasılığını yüzde 10'dan yüzde 30'a yükselterek tepki verdi. Dudley, bu olasılığın arttığını görmekten memnun olduğunu söyledi.