Advertisement

Petrol fiyatları, ABD'de ham petrol üretiminin düşmeye devam etmesi ve Kanada'daki orman yangınının genişlemesi ile birlikte, yükselişini ikinci haftaya taşımaya yöneldi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta yükseldi ve bu hafta yaklaşık yüzde 5.4'lük bir prim yaptı. Enerji Enformasyon İDaresi'nin Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, ABD'de petrol üretimi 10'ncu hafta üst üste azalarak Eylül 2014'ten bu yana en düşük seviyesine indi ve benzin kullanımı mevsimsel talep dönemi öncesi arttı. Kanada'da yangınla mücadele ekipleri, Suncor Energy Inc. ve Syncrude Canada Ltd.'nin üretim tesislerini başarıyla korudu ve yangının doğuya doğru uauılmasına rağmen, yağmur bir miktaar rahatlama getirdi.

Petrol Şubat ayında son 12 yılın en düşük seviyesini görmesinin ardından, ABD'de üretimin düşmesi ile birlikte küresel arz fazlasının azalacağı beklentisi ile, yüzde 80 yükseldi. Goldman Sachs Group Inc.'ye göre, piyasa, Nijerya'daki arz kesintileri ve artan talebe bağlı olarak, beklenenden daha önce arz açığı durumuna hareketlendi.

Sydney'de Ayers Alliance Securities baş yatırım yetkilisi Jonathan Barratt, "ABD'de talep artıyor ve bununla birlikte yukarı yönlü arz haberleri geliyor," dedi ve "Eğer petrol almak için bariz yeni bir temel neden ortaya çıkmazsa, 50 doların kırılması zor bir psikolojik seviye olduğunu düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Haziran Vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 63 set yükselerek varil başına 48.79 dolara çıktı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamalnın yüzde 8 altındaydı. Daha aktifişlem gören Temmuz kontratı 56 sent yükselerek,Hong Kong saati ile 11:48'de 49.23 dolara ulaşdı.

Temmuz vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 51 sent ya da yüzde 1 yükselerek varil başına 49.32 dolara ulaştı. Kontrat bu hafta yüzde 3 yükseldi ve ikinci haftayı da çıkışla geçmeye yöneldi. Küresel gösterge Brent petrolü, Temmuz vadeli WTI'a kıyasla 3 sent primli işlem gördü.