Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed tekrar faiz artırmaya yakın olduğunu açıkladığında bu durumdan memnun oldukları için yatırımcıları suçlamak güç olabilir.

Fed politika yapıcıları faiz artırım mesajını geçtiğimiz yılın başından bu yana vermekteydi ancak daha sonrasında gelen verilerin, yetkililerin ABD ekonomisinin gücü konusunda fazla iyimser olduklarını göstermesiyle, yetkililer faiz artırımı konusunda geri adım atmışlardı. Bu senaryo küresel piyasalarda yeniden gündeme geldi. Çarşamba günü açıklanan Fed tutanaklarında faiz artırımının Haziran kadar yakın bir tarihte gerçekleşebileceğine ilişkin mesajlar gelse de, tahvil piyasası Haziran'da faiz artırımına yüzde 30 olasılık veriyor.

HSBC Holdings'in Londra merkezli sabit getirili araçlar araştırma şefi Steve Major, "Fed ve diğer merkez bankaları faizlerin yönünü belirleme konusunda şahinleşebilir ama piyasalar merkez bankalarına 'size inanmıyoruz' diyorlar" dedi. HSBC Holdings Fed ile işlem yapabilen 23 piyasa yapıcıdan biri olma özelliğine sahip. Major, "Büyümeye yönelik yapısal engeller ve arka plandaki uluslararası gelişmeler, ABD'de faizlerin gidebileceği son nokta konusunda sınırları oluşturuyor" dedi.