Advertisement

Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, küresel petrol piyasalarının henüz dengelenmediğini belirterek, “Bu yıl petrol fiyatlarının varil başına 40-50 dolar bandında seyretmesini bekliyoruz.” dedi.

Novak, Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen Güneydoğu Asya Uluslar Birliği Zirvesi'nde, petrol piyasalarının dengelenmesi için biraz daha zamana ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Küresel petrol talebinde yaşanan artışa ve bazı petrol üreticisi ülkelerin üretimindeki düşüşe rağmen piyasalarda temel bir değişiklik olmadığını anlatan Novak, “Petrol piyasaları henüz dengelenmedi. Bu yıl petrol fiyatlarının varil başına 40-50 dolar bandında seyretmesini bekliyoruz. Dolayısıyla piyasalardaki arz talep makasının biraz daha yaklaşması gerekiyor ve bunun için de zaman ihtiyaç var.” ifadelerini kullandı.

Rusya'nın, haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan OPEC toplantısından herhangi bir ortak karar çıkmasını beklemediğine işaret eden Novak, OPEC ülkeleri arasında ciddi görüş ayrılıkları olduğunu kaydetti.

Belarus’la yaşanan doğalgaz fiyat anlaşmazlığına da değinen Novak, bu konuda henüz bir anlaşmaya ulaşılamadığını, ancak istişare sürecinin devam ettiğini söyledi.

Rusya’nın en büyük doğalgaz şirketi Gazprom, Belarus'taki kamu şirketlerinden tahsil edemediği doğalgaz borçları nedeniyle geçen ay Uluslararası Tahkim Mahkemesi nezdinde dava açmıştı.

Belaruslu yetkililer ise petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle geçen aylarda Gazprom’dan doğalgaz indirimi talep etmiş, ancak bu talep reddedilmişti.