Advertisement

Japonya’da buluşan dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin maliye bakanları, küresel büyümenin zayıf olduğunun altını çizdi ve Japonya’nın yendeki yükseliş konusunda tekrar uyarı yapmasıyla, para birimilerinin bilerek zayıflatılmayacağı konusundaki sözlerini yineledi.

G-7 merkez bankası başkanları ve finans bakanları terörizm, mülteci akını, politik çatışmalar ve Brexit konularına vurgu yaptı. Büyümeyi beslemek için para birimlerinin hedef alınmaması konusnda anlaşan yetkililer, döviz kurlarındaki düzensiz hareketlerin olumsuz sonuçları konusunda uyarılarda bulundu.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso’nun yen hareketi hakkındaki yorumları, ABD Hazine Bakanlığı’nın görüşleriyle karşık görüşte ve para biriminin bu yıl yüzde 9 yükselerek ihracatıçıların uğradığı zarar konusunda Japonya hükümetinin içindeki büyüyen gerilimin bir kanıtı durumunda.

-Yen Gerilimi

Japonya’nın Döviz piyasasının düzensiz durumunun etkileri hakkında uyarılarda bulunun Japonya’ya karşın, ABD’li bir yetkili bu görüşe karşı olduğunu belirterek, alım satım koşullarının düzenli olduğunu söyledi.

Para birimlerinin dışında, G-7 dünya ekonomisini nasıl canlandıracakları konusundaki detaylar konusunda anlaşma sağlamadılar. Grup, parasal, mali ve yapısal politikalar karışımının kullanılması gerektiğini söyledi ancak bunların dışında detaylara girmeden durdu.

Bunun yerine, ülkelerin kendi özel durumlarının hesaba katılması konusunda anlaşıldı. Bu durum, G-7 ülkeleri arasında, Japonya ve Kanada’nın savunduğu ancak Almanya’nın karşı olduğu ilave hükümet harcamaları politikası gibi görüş farklılıklarını yansıtıyor olabilir. Japonya tarafından yayımlanan toplantı özetinde, mali stratejilerin uygulanmasında esnek olunmasının önemli olduğu söylenirken, borçların gayri safi yurtiçi hasılanın bir parçası olarak sürdürülebilir olduğunu söyledi.

-Bildiri yayımlanmadı

Toplantının ardından beklenildiği gibi resmi bildiri açıklanmadı. Japonya yayımladığı özetin resmi bir bildiri anlamına gelmediğini söyledi.

G-7 ülkeleri, Hazirna’daki oylamada İngiltere’nin birlikten çıkmasının yanlış bir karar olacağını ve ülkenin ekonomisine zarar vereceği konusunad anlaştı. Yetkililer Avrupa Birliği’nin Yunanistan ile gelecek hafta bir anlaşma olacağı konusunda güven işareti verdi.

Görüşmeler, yavaşlayan küresel büyüme ve dünyanın en geniş üçüncü ekonomisi Japonya’nın durumu hakkındaki endişelerin altında gerçekleşti. Japonya ilk çeyrekte hükümet teşvikleriyle resesyondan kurtulabilmişti.