Advertisement

İstanbul Ziraat Odası Başkanı Ömer Demir, Türkiye'nin süt üretimini artırmaya devam etmesi halinde 2023'te yıllık yaklaşık 50 milyon tona ulaşılacağını belirterek, "Bu da Türkiye'nin sütü ithal etmesini engelleyecektir hatta bunu ihraç etmeye başlayacağız. Bu da hem yeni bir neslin sağlıklı beslenmesini sağlayacak hem de ekonomik açıdan büyük katkısı olacaktır." dedi.

Demir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin süt ve süt ürünlerini üretme bakımından dünya ülkeleriyle yarıştığını söyledi.

Son 10 yılda süt ve süt ürünlerini üretme noktasında ciddi çalışmalar olduğunu ifade eden Demir, ''Bundan önce maalesef süt ve süt ürünleri bakımından üreteni değil tüketeni desteklemişiz. Dolayısıyla 10 yıl önce düşük seviyelerdeyken şimdi ciddi manada yükselişte. 10 yıl önce yıllık 6,5 milyon ton süt üretirken şimdi 19,5 milyon ton süt üretiyoruz.'' diye konuştu.

Ömer Demir, Türkiye'de kişi başına tüketilen süt miktarının Avrupa'ya göre çok düşük olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

''Gelişmiş ülkelerde yıllık süt tüketimi yaklaşık 30 litre. Bizde ise 12 litre. Arada büyük bir fark var. Ülkemizde süt tüketimini desteklemek için yeni alternatifler bulmak lazım. Okullarda verilen süt miktarı artırılmalı. Kamu kurum ve kuruluşlarında, askeriyede, devletin her biriminde süt tükettirilmeli. Bunun yanında süt üretimimizi artırmalıyız. Süt üretimimizin artarak devam etmesi halinde 2023'te üretimimiz yıllık yaklaşık 50 milyon ton olacaktır. Bu da Türkiye'nin sütü ithal etmesini engelleyecektir hatta bunu ihraç etmeye başlayacağız. Bu da hem yeni bir neslin sağlıklı beslenmesi sağlayacak hem de ekonomik açıdan büyük katkısı olacaktır.''

Demir, süt ve süt ürünlerine verilen destekler sayesinde üretimin artmasıyla et ve et ürünlerinin fiyatlarının da azalacağını, etin kilosunun 25 liraya kadar düşebileceğini kaydetti.

İstanbul'da sokaklarda günlük olarak 900 ton süt satıldığına dikkati çeken Demir, ''Ne kadar süt tükettiğimizi buradan düşünün. Süt ve süt ürünlerini dışarıdan hazır alabiliriz ama evde de bunu yapabiliriz. Evde yapılan yoğurt daha sağlıklıdır.'' ifadelerini kullandı.

 

AA