Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Baş Ekonomisti Peter Praet, daha önce faiz oranlarının mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalacağını söylediklerini anımsatarak, bunun faiz oranlarının hala bankanın araç kutusunda olduğu anlamına geldiğini ifade etti.

AMB, Praet'in Portekiz'deki "Publico" gazetesine verdiği röportajı yayımladı. Praet, söz konusu gazeteye verdiği demeçte, AMB’nin politikalarına ve son dönemde aldığı tedbirlere değindi.

Son birkaç yıldaki deneyimlerden karar verme kapasitesine sahip oldukları dersini çıkardıklarını aktaran Praet, "19 üyeli bir Yönetim Konseyimiz, 6 Yönetim Kurulu Üyemiz var ve bir karar alabiliyoruz. İhtiyaç duyulduğunda hareket edebildik. Hiçbir zaman tamamen durma noktasına gelmedik ya da kaotik karar verme sürecine girmedik. Aldığımız kararlarda aslında oldukça güçlü bir anlaşma vardı. Her zaman görüş birliği olmasa da güçlü bir destek vardı." ifadelerini kullandı.

"Bize güvenin, yetkimiz dahilinde her zaman bir araç bulabiliriz"

"Hala ihtiyacınız olan enstrümanlar var mı?" sorusuna Praet, "Görevimiz dahilinde çok üretken olabileceğimizi geçmişte gösterdik. İnsanlar 'Yeni bir şok için hazır mısınız?' diye sorduklarında ben her zaman 'Bize güvenin, yetkimiz dahilinde her zaman bir araç bulabiliriz' diyorum. Hedeflenen Uzun Vadeli Refinansman İşlemleri 2 (TLTRO 2) ve şirket tahvillerini satın alma gibi Mart ayında aldığımız bazı önlemler hala uygulanmaya başlanmadı bile." cevabını verdi.

"Faiz oranları hala bizim araç kutumuzda mevcut"

 Praet, faiz oranlarına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Daha önce faiz oranlarının mevcut ya da daha düşük seviyelerde kalacağını söylediklerini hatırlatan Praet, "Yani bu faiz oranlarının hala bizim araç kutumuzda olduğu anlamına geliyor. Tabii ki burada asıl soru bu aracı hangi koşullarda kullanacağımızdır. Çünkü negatif faiz oranlarının başta bankaların karlılığı üzerinde yan etkileri olduğu açıktır. Ancak her şeyi hesaba kattığımızda olumlu etkisinin hakim olduğunu düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Praet, ayrıca tüketimin artırılması için tüketicilere doğrudan nakit dağıtılması anlamına gelen "Helikopter Para”nın Yönetim Kurulu'nda tartışılmadığını kaydetti.