Advertisement

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde (AB) kalığ kalmayacağına ilişkin referandumun tam bir ay öncesinde Döviz piyasaları, traderların dünyanın en büyük ticaret bloğunu terketmenin doğuracağı olası etkiler karşısında riske girmedğini işaret ediyor.

Sterlin geçtiğimiz üç haftanın en iyi performansını göstermişken, bir aylık süre içerisinde fiyat dalgalanmaları beklentisini işaret eden gösterge Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. İma edilen iki aylık volatilitenin Nisan'dan bu yana üç aylığın üzerinde seyretmesi, yatırımcıların sterlinin hareketlerinin referandum zamanı artacağına ilişkin endişeler taşıdığını gösteriyor.

İngiltere parası, düşüşün aşırı olduğu yönündeki spekülasyonun etkisiyle, 2016 başlarında görülen yedi yılın düşüğünden yaklaşık yüzde 5 yukarıya tırmanmıştı. Buna karşın opsiyon piyasasında dalgalanmalara karşı korunma maliyetini takip eden volatilite göstergeleri, yatırımcıların memnun olmaktan çok uzak olduğunu gösteriyor. İngiltere Hazine Bakanlığı Pazartesi günü, Brexit'in gerçekleşmesi durumunda, ardından bir yıllık resesyon döneminin geleceğini ve ticari ağırlıklı sterlin endeksinin yüzde 15 düşebileceğini öngörmüştü.

Londra'da Canadian Imperial Bank of Commerce döviz stratejisi birim yöneticisi Jeremy Stretch, “Bir aylık süreçte bulunuyor olmamız ilginç. Avrupa yanlılarının mesafe katetmesiyle birlikte piyasalar görece güçlü durumda. Fakat birlikte kalma yanlılarının önde götürdüğü kampanyanın kırılganlık işaretleri göstermesi için bir veya iki kamuoyu yoklaması yeterli olabilir” şeklinde görüş bildirdi.