Advertisement

Dolar, ABD için faiz oranı artırımının yaklaştığı yönündeki beklentilerin yükselmesiyle, yaklaşık iki ayın zirvesine yakın seyretti.

ABD para birimi, San Francisco Fed Başkanı John Williams'ın 2016'da iki ya da üç faiz artırımı olacağını düşündüğünü söylemesiyle, faiz artırımı yanlısı yorumlara ekte bulunmasıyla, Ocak ayından beri en iyi haftalık kazancının ardından durdu.

Döviz al-satçıları, Fed yetkililerinin, tutankalarda bahsedilen Haziran faiz artırımı olasılığını destekleyici açıklamalar yapmasının ardından, ABD'deki faiz artırımı görünümünü yeniden değerlendiriyorlar. Fed, piyasalarda minimum düzeyde bozulmayla nasıl faiz artırımı yapacağına ağırlık veriyor.

New York'ta Bank of America Corp. döviz stratejisti Ian Gordon, "Faiz artırımı beklentilerinin önemli ölçüde değiştiğini gördük ve dolar da buna tepki verdi." dedi ve "Verilerde keskin bir ilerleme görmezsek, dolar büyük olasılıkla belli aralıkta seyrediyor gibi olacak." diyerek görüş bildirdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçtiğimiz üç haftada yüzde 3.2 yükselerek, Mart 28'den beri en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından New York'ta saat 15:18 itibariyle hafif değişti.