Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD özel yatırım büyüme tahminini sert bir şekilde düşürdü ve 2016 ABD büyümesini ise yüzde 1.8 olarak gördüğünü açıkladı.

Çin için ise, yetkililerin yakın vadede büyümeyi stailize etmek için çabalarının artmasıyla ve teşvik politikasının ilgi görmesiyle, büyüme beklentilerini ise 2016 ve 2017 yılları için, yüzde 6.2 ve 6'dan yüzde 6.3'e revize etti.

Fitch Başekonomisti Brian Coulton, "Gelişen piyasalara yönelik yakın vadeli tehditler, Çin'deki iddialı teşvik politikası ve emtia fiyatlarının istikrarına bağlı olarak hafifledi." dedi.

Fitch açıkladığı raporda, "Küresel boyutta enerji sektöründeki yatırım harcamalarındaki düşüş, Çin'in yatırımının yavaşlaması ve Rusya ve Brezilya'daki yurtiçi talebin sert düşüşü, son iki yılda düşük petrol fiyatlarının küresel büyümedeki olumlu etkilerini nötrledi. Bu bağlamda, beklentilerden daha kötü ABD birinci çeyrek büyümesi, ihracatın iki çeyrek arka arkaya gerilemesi, petrol bağıntılı yatırımın üçte bir oranında düşmesi ve sanayi üretiminde ilave düşüşler, ekonomi üzerindeki dış şoklara ilave delil oluşturuyor." diye belirti.

Coulton, "ABD tüketici harcamalarının sanayi sektöründeki yavaşlamaya bağışık olma olasılı bir hayli düşük. Yine de ABD yurtiçi özel sekötüründe, ekonomiyi daha derin düzenlemelere itecek bir dengesizlik görmüyoruz". dedi.

Fitch yayımladığı raporda, "Dış şokların derinleşmesi ekonomiye daha büyük tehditler yönetecektir ancak yakın vadede gelişen piyasalardaki büyüme resmi biraz daha iyi gözüküyor. Daha da önemlisi, Çin konut inşaatı iyileşme gerçekleştirdi ve bu da ekonominin geri kalanını harekete geçirdi. Rusya'dan gelen son verilerde sürpriz bir şekilde olumluydu.

2015'in sonlarından beri zayıflayan dolar da, gelişen piyasalar borçluları ve para birimlerindeki baskıyı azalmasına yardımcı oldu. Fitch yine de, doların 2016'da Fed'in faiz artırma olasılığıyla birlikte yükselebileceği konusunda uyarıyor.

Euro bölgesinin, hane halkı harcamalarının istihdam piyasasındaki gelişmelerle desteklenerek, düşük manşet enflasyon ve banka kredilerinin büyümeye devam etmesiyle, kademeli iyileşmesinin yolunda gittiğini belirtti. Fitch, euro bölgesi 2016 büyüme tahimini yüzde 0.1 yukarı revize ederek yüzde 1.6'ya çıkardı. İngiltere için olan tahminini ise, yüzde 0.2 aşağı yönde revize ederek yüzde 1.9'a düşürdü ve bu da Brexit referandumu öncesi belirsizliğin etkilerini yansıtıyor.

20 gelişmiş ve gelişen ülkeyi kapsayan, küresel büyüme tahiminini ise 2016 için yüzde 2.5'te bıraktı. Küresel büyümenin 2017 yılında, Rusya ve Brezilya'daki büyümenin istikrarlaşması ve enerjideki düzenlemelerindeki düşüşün kaybolmaya başlamasıyla, yüzde 3'e yükselmesini bekliyor." diye açıkladı.