Advertisement
HABERLER ABONE OL

Avrupa hisse senetleri, ABD ekonomisinin olası faiz artırımna dayanmak adına yetirince güçlü olduğu iyimserliğilyle kazançlarını üçüncü haftaya taşırken, yatırımcılar Fed Bankası Başkanı Janet Yellen'in konuşmasını bekliyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da yüzde 0.2 yükselerek, haftalık kazancını yüzde 3.4'e genişletti. Endeksteki işlem hacmi, İngiltere ve ABD'deki tatiller öncesi 30 günlük ortalamasının yüzde 20 altındaydı.

Avrupa hisseleri Şubat ayından beri en iyi haftalık kazançlarını gerçekleştirerek, endeksin ikinci aydaki düşüğünden yüzde 16 yukarı çıkardıktan sonra duran ralliyi devam ettirdi. Fed yetkililerinin şahin yorumlarının ardından, yatırımcılar Haziran ayı faiz artırım oranını yüzde 32, Temmuz artırımının ise yüzde 54 olarak görüyor. Veriler ABD ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden biraz daha hızlı yükseldiğini gösterdi.

Zürih'te Group Research & Asset Management yatırım araştırma bölümü başkanı Otto Waser, Piyasalar hazırlanmıştı ve fiyatlandırma için zamanı vardı." dedi ve "Faiz artırımı hiçbir şey değiştirmez ancak ABD ekonomisinin yolunda gittiğini gösterir." diye konuştu.