Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen,  Harvard'ta yaptığı konuşmada, tahminlerde yanılma olmazsa gelecek aylarda "kademeli ve temkinli" faiz artırımı uygun olabilir dedi. 

Fed Başkanı Yellen, ilk çeyreğin ardından ABD ekonomisinin büyümeye devam ettiğini söyleyerek, enflasyonun da yüzde 2 seviyesine birkaç yılı içinde yükselmesi gerektiğini belirtti.

Janet Yellen, Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada, kapitalizmden daha iyi bir sistem olmadığını ancak kapitalizmde de bozulmalar olabileceğini söyledi. Konut balonunun yarattığı sistematik riski göremediklerini söyleyen Yellen, bir daha kriz oluşmaması için her şeyi yapmak istediklerini vurgulayarak, "Şimdi riskleri görmek adını işimizi çok daha iyi yapmaya çalışıyoruz. Sistematik risklere ve finansal istikrara odaklandık." dedi.

Yellen, ABD ekonomisinin çok büyük aşama kaydettiğini ve yavaşça iyileşmeye devam ettiği belirtti. İstihdam piyasasının oldukça geliştiğini ve istihdama ilave katılımların mümkün olduğunu söyledi.

Enflasyon için ise Fed'in hedefinden aşağı seyrettiğini ancak birkaç yıl içerisinde tekrar Fed'in yüzde 2 hedefine geleceğini düşündüklerini ifade etti.

BNP Parisbas kıdemli ABD ekonomisti Laura Rosner, "Komite verilerin istikrarlı olacağını düşünerek faiz artırımına yakın gözüküyor." dedi ve "Bu toplu bir karar olacak" diye ekledi.