Advertisement

İngiltere hisse senetleri, Brexit referandumuna ilişkin anketlerin İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışını işaret etmesine karşın sekiz yılın en iyi performansını gerçekleştiriyor.

Sterlindeki zayıflama ve madencilik hisselerinin yükselişi FTSE Tüm Hisseler Endeksi'nin yıllık kayıplarını silmesinde etkili oldu ve gösterge ile Stoxx Europe 600 Endeksi arasındaki performans farkı 2008 yılından bu yana en yükek seviyesine ulaştı. İngiltere hisseleri, anketlerin İngiltere'nin AB'den çıkışı işaret etmesi ardından sterlinin üç haftanın dip seviyesine gerilemesiyle birlikte, Pazartesi günü benzerleri arasında en fazla yükselen bölgesel hisse senedi piyasası oldu.

İngiltere Merkez Bankası (BOE) Mark Carney AB'den çıkışın İngilere'de resesyona sebep olabileceğini açıklamasının hisse senetleri üzerinde bir etkisi olmadı. Yatırımcılar, 2014 İskoçya referandumu ve geçen yılki seçimler sonrasında önemli ölçüde yanlış sonuç verebilen anketlere karşı daha şüpheci yaklaşıyorlar.

Londra'da Robert W. Baird & Co. hise senetleri birim yöneticisi Patrick Spencer, “anketler geçmişte çok kararsız olmuştur. Görünüm iyi ve değerlemeler aşırı değil. Piyasa bize şunu söylüyor; Brexit endişeleri dahil edildiğinde bile, AB'Den çıkışa ilişkin kaygı yorumcuların ifade ettiği kadar fazla değil” dedi.