Advertisement

Suudi Arabistan, Pazartesi günü hükümet tarafından onaylanan yeni ekonomik reform paketini çerçevesinde, ülkenin petrole bağımlılığını azaltmak için petrol üretiminde 2020 yılına kadar mevcut seviyesini koruyacak.

Cidde'de Ulusal Dönüşüm Programı'nın basın mensuplarına dağıtılan ilk taslağına göre dünyanın en büyük petrol ihracatçısı, günlük petrol üretim kapasitesini 2020 yılına 12.5 milyon varil seviyesinde tutacak. Suudi Arabistan resmi televizyonuna göre Pazartesi günü kabine tarafından onaylanan program, su ve elektrik sübvansiyonlarında 2020 yılına kadar 200 milyar riyal kesintiye gidilmesini öngörüyor.

Plana göre Suudi Arabistan'ın arıtma kapasitesi 2020 yılına kadar günde 3.3 milyon varile artırılacak. Saudi Arabian Oil Co.'nun geçtiğimiz ayki resmi değerlendirmesine göre ülkenin arıtma kapasitesi, geçtiğimiz yılın sonunda günlük 3.1 milyar varil seviyesinde bulunuyordu. Yine plana göre S. Arabistan, 2020 yılı sonuna kadar enerjisinin yüzde 4'ünü yenilenebilir enerji kaynaklarından üretecek.