Advertisement

Kafa karıştıran Brexit anketlerinin, yükselen volatilitenin üzerinden yaklaşık bir gün geçmesi ardından sterlin, geçtiğimiz haftayı tamamladığı seviyelere geri döndü.

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışının halkın oylamasına sunulacağı referanduma sadece 16 gün kala, gelecek ay sterlinde görülecek dalgalanmalara ilişkin beklentiler yedi yılın zirvesine ulaştı. Sterlin, Tokyo saatiyle 14:00 civarı yaklaşık bir dakika içerisinde dolar karşısında yüzde 1 yükseldi.

Traderlar, sterlindeki sert hareketin hatalı girilen bir emirden kaynaklandığını düşünüyor.

İngiltere parasındaki kayıplar, Brexit anketlerinin AB'den çıkışı işaret etmesi ardından Pazartesi günü yüzde 1.1'e varmıştı.

Londra'da Royal Bank of Canada küresel Döviz stratejisi birim yöneticisi Adam Cole, “23 Haziran'da çıkacak sonuca yönelik pozisyon alıp, ozamana kadar beklemek sterlini trade edebileceğiniz bir yol değil. Bizim yaklaşımımız çok daha bilgi akışına dayalı ve taktiksel. Herhangi bir zamandaki bir görüşe yapışıp yapışık kalmamaya çalışıyoruz” dedi.

Sterlin, erken işlemlerde 1.4660 dolara kadar yükselmesinin ardından Londra saatiyle 10:13'te yüzde 1.1 artarak 1.4595 seviyesinden işlem gördü.