Advertisement

ABD hazine tahvil faizlerinde Cuma günü görülen sert düşüş, tahvil piyasalarının geçtiğimiz hafta hayal kırıklığına uğratan istihdam verisinin ekonominin azalan bir talep ivmesiyle karşı karşıya olduğunu işaret ettiği yönünde yorumladığını gösteriyor. Sonuç olarak traderlar Fed'in bu yaz faiz artırımına gideceği yönündeki beklentilerini önemli ölçüde azalttı. Dnyanın diğer yerlerinde de tahvil faizleri yönünü aşağı çevirdi.

Bu tepki anlaşılabilir fakat Cuma günkü veriden çıkarılabilecek üç muhtemel sonuçtan sadece birini yansıtıyor. Diğer iki hipotez talep, ücretlerin görünümü ve enflasyon konusunda çok daha az belirli tahminler içeriyor. Her bir olası sonucun destekleyici argümanları olduğu için de hiçbiri -en azından şimdilik- esas kabul edilmemeli.

Şüphesiz Mayıs ayı istihdam verisi hayal kırıklığına uğrattı. Sadece 38,000 kişilik katılım 160,000'lik tahminin çok altında kaldı. Daha da kötüsü Nisan ayı verisi de aşağı revize edildi.

Hem 2 yıllık hem de 10 yıllık tahvillerin faizinde 10 baz puanlık düşüşle birlikte ABD tahvil piyasası talebe, dolayısıyla ekoomik büyüme ve enflasyona ilişkin endişelerini ortaya koydu. Sonuç olarak piyasa katılımcıları Haziran ayı faiz artırımı ihtimalini tamamen masadan kaldırarak artırımın zamanlaması ve şiddetine ilişkin beklentilerini önemli ölçüde ertelediler.

Fakat bu analiz, sadece talebin zorlandığı hipotezinin doğru olması durumunda doğru olur. Diğer iki olası açıklama piyasanın vardığı sonucu tanımlar.

Bir aylık veri dönüm noktası anlamına gelmez. Dahası, ABD ekonomisinin mükemmel olmaktan uzak olmakla birlikte ilerlediğini işaret eden diğer göstergeler de mevcut.

Üçüncü ihtimal ise istihdam verisinin talepten çok arzla ilgili olması. Herşey bir kenara halihazırda durgun olan katılım oranı yüzde 0.2 azalarak tarihi düşük seviyesi olan yüzde 62.6'ya geriledi. Aynı zamanda ücretlerde Mayıs ayında yüzde 0.2 artarak bir önceki yılnı aynı dönemine göre yüzde 2.5 yükseldi.

Şu an için sahip olduğumuz bilgi hangi hipotezin doğru olduğunu belirlemek için yetersiz. Aslında her üçü de aynı anda sahneden olabilir.

Bu durum, Fed yetkililerin haftauya gerçekleştirecekleri toplantıda biraraya geldiklerinde faiz artıracakları anlamına gelmiyor ve muhtemelen de artırmayacaklar çünkü faiz artırımına ilişkin ihtimaller, zaten Brexit referandumuna ilişkin belirsizliğin etkisi altında kalmıştı.

Fakat bu durum şu anlama geliyor; piyasanın Fed faiz artırımı beklentilerini dramatik şekilde değiştirmelerini gerektiren bir durum mevcut değil. Eyer yatırımcılar sonuca bu kadar çabuk varıyorlarsa, bu yıl Fed'e ilişkin beklentiler çalkalandıkça yatırımcıları volatil bir faiz yolculuğu bekliyor.

Mohamed A. El-Erian