Advertisement

S&P 500 Endeksi, tüm zamanların zirvesini aşmasına yüzde 0.5 daha yaklaştıktan sonra, işlemlerin son saatinde kazançlarının çoğunu geri verdi.

Enerji üreticileri ve havayolu şirketlerindeki kazançlar sağlık hizmetleri ve bankacılık hisselerindeki kayıpları dengeledi. Chevron Corp. ve Exxon Mobil Corp. en az yüzde 1.5 yükseldi. Bloomberg ABD Hava Yolları Endeksi, JPMorgan Chase & Co.'tan gelen JetBlue Airways Corp.'un yurtiçi uçuşlarına iki yönlü 3 dolar zam yaptığı açıklamasının diğer hava yolu şirketlerini de rekabete uymaya teşvik etmesiyle, üç ayın en büyük yükselişini gerçekleştirdi. Sağlık hizmetleri hisse senetleri, Biogen Inc.'nin multipl skleroza karşı geliştirdiği deneysel ilacın başarısız olmasının ardından yüzde 13 düşmesiyle kayıplara öncülük etti.

S&P 500, yüzde 0.5 kadar yukarı tırmandıktan sonra, New York'ta saat 16:00 itibariyle yüzde 0.1 yükselerek 2,112.22 puana geldi. Bu Temmuz'dan beri en yüksek seviye olurken, işlem hacmi üç aylık ortalamanın yüzde 13 altındaydı. Dow Jones Sanayi Endeksi, Nisan ayından beri ilk defa 18,000 puanı kısa süreliğine geçtikten sonra, 20.55 puan yükselerek 17,940.88 puana geldi.

Wells Fargo'nun analisti Gina Martin Adams Bloomberg TV'ye, "ABD hisselerine küresel bir perspektifte bakarsanız, zirveye yakın olmak ya da dokunmak oldukça harika." dedi ve "İleriye baktığımızda ise, büyüme için gerekli oan bir sonraki kaynağı bulmakta zorlanıyoruz. Düşüş geçmiş olabilri ancak büyüme nereden gelecek? Bunun sonucuda oldukça sınırlı risk toleransı ile birlikte yatay işlem gören bir piyasadır." diyerek görüş bildirdi.