Advertisement

Tüm Türkiye’de sayıları 3 milyonu aşan ve ağırlıklı olarak güney illerinde yaşayan Suriyeli mülteciler etkisini İSO 500 listesinde de hissettirdi. Daha önce bölgesel enflasyon ve işsizlik rakamlarına olumsuz etkileriyle gündeme gelen Suriyeli mülteciler, bölgedeki özellikle gıda şirketlerinin 2015 performansına ise olumlu yansıdı.

MAKARNACI 274 SIRA ATLADI

Buna göre, Suriyeliler’in yoğun yaşadığı Gaziantep, Kahramanmaraş, Adana, Osmaniye, Mersin, Dörtyol merkezli şirketlerin listede hızla yükseldiği göze çarptı. En hızlı yükselişi gösteren ilk 3 firma 274 sıra atlayan Beşler Makarna, 155 sıra atlayan Kadooğlu Yağ ve 139 sıra atlayan Arbel Bakliyat oldu.

Buna ek olarak, İSO 500’e giren şirket sayılarında da artış gözlemlendi. Örneğin, Gaziantep’ten listeye giren firma sayısı 3 adet arttı ve 24’e çıktı. Bu rakamla, İSO 500 listesine en çok firma sokan iller sıralamasında Gaziantep 5’inciliğe yerleşmiş oldu. Bu şirketlerin toplam satışları yüzde 24.7 arttı.

Gaziantep, 500 firmanın üretimden satışlarının yüzde 2,7’lik kısmını karşıladı.

TEKSTİL ŞİRKETLERİ OLUMLU ETKİLENDİ

Gıda dışında güney illerinde olumlu bir yıl geçiren bir diğer sektör de tekstilciler oldu. Bu sektörün yükselişinde de Suriyeliler etkili oldu. Bu illerde en hızlı yükselen şirketler arasında sırasıyla 92 ve 90 sıra birden atlayan Karteks Tekstil ve Şireci Tekstil’in satış performansı dikkat çekti.


Habertürk