Advertisement

Çin hisseleri, ihracattaki düşüşün ekonomik büyümenin sürdürülebilirliğine ilişkin endişeleri artırması ardından tüketici ürünleri ve maden şirketleri öncülüğünde iki haftanın en sert düşüşüne hazırlanıyor.

Şanghay Bileşik Endeksi seans arasında yüzde 0.4 geriledi. Suning Commerce Group Co. ve Midea Group Co., perakendecilerin kayıplarına öncülük etti. Aluminum Corp. of China hisseleri, üç haftanın en sert kayıplarını gerçekleştirdi.

Şanghay Bileşik Endeksi, seans arasında 2,922.98 puana geriledi. Hong Kong hisse senetleri, dış ticaret verisi ardından kayıplarını artırdı ve Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri yatay seyretti. Hong Kong Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 azaldı.

Hong Kong'da First Shangai Securities Ltd. stratejisti Linus Yip, “İnsanlar tatil öncesinde kar realizasyonuna gitmek istiyor. Piyasa Shenzhen-Hong Kong bağlantısı spekülasyonuna ve Çin hisselerinin MSCI'ya dahil edilmesi ihtimaline biraz fazla tepki vermiş olabilir. Gerçek karara kadar piyasa düzeltme içinde bulunması yüksek bir ihtimal” dedi.