Advertisement

Commerzbank'a göre Almanya 10 yıllık hazine tahvillerinin halihazırda rekor düşük seviyede bulunan faizleri bu hafta sıfır seviyesini test edebilir.

Frankfurt'ta Commerzbank AG tahvil stratejisi birim yöneticisi Michael Leister, “Piyasa sıfırı test etmeye hazırlanıyor gibi görünüyor. Bence bu hafta içinde olabilir. İvme ciddi anlamda güçlü, sıfır çizgisinden pek uzakta değiliz” dedi.

Avrupa tahvillerinin göstergesi olan Almanya tahvilleri, ABD istihdam piyasasındaki yavaşlamanın etkisi ve yatırımcıların 23 Haziran'da gidilecek Brexit referandumunu değerlendirmesiyle Çarşamba günü yükseldi.

Rekor düşük seviye olan yüzde 0.33 seviyesine kadar gerileyen Almanya 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi,.Londra saatiyle 09:30'da 1 baz puan (0.01 yüzde puanı) gerileyerek yüzde 0.04 oldu. Şubat 2026 vadeli yüzde 0.5 faiz ödemesi yapan tahvilin fiyatı 0.1 (1,000 euro nominal değer üzerinden 1 euro) artarak 104.45 oldu.

Almanya tahvil faizlerinin sıfırın altına gerilemesi durumunda ülke, eksi faiz bölgesinde bulunan Japonya ve İsviçre'ye katılmış olacak.

Leister, “Bu sarmal geri dönmesi pek ihtimal dahilinde değil. Hatta şu aşamada 10 yıllık tahvillerin faizi için bile eksi faiz mümkün görünüyor” dedi.