Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, euronun uluslararası parasal sistemdeki rolünün bir miktar azaldığını ve euro ile dolar arasında önemli derecede büyük bir fark olduğunu bildirdi.

AMB, euronun küresel piyasalardaki rolüne ilişkin bir raporunu yayımladı. 2015 yılını ve 2016 yılının başlarını kapsayan raporda, euronun Euro Bölgesi dışındakiler tarafından kullanım gelişmelerine ilişkin değerlendirmeler yapıldı.

Rapordaki bazı göstergelerin söz konusu dönemde avronun kullanım oranının bir miktar azaldığına işaret ettiği aktarılan raporda, bu durumun özellikle Döviz rezervleri, yabancı para birimiyle gerçekleşen borçlanmalar ve uluslararası kredilerde görüldüğü kaydedildi.

Raporda görüşlerine yer verilen Mario Draghi, söz konusu dönemde euroda görülen gelişmelerin, küresel ekonomik beklentilerde artan belirsizlik ve büyük ekonomilerin para politikalarıyla ilgili değişen piyasa beklentilerinin olduğu bir ortamda gerçekleştiğine dikkati çekti.

Euronun uluslararası parasal sistemde en önemli ikinci para birimi olarak kalmaya devam ettiğini belirten Draghi, "Ancak ABD dolarıyla arasındaki fark çok büyük. Bu rapordaki bazı göstergeler, incelenen dönem boyunca euronun uluslararası para sisteminde kullanım oranının bir miktar azaldığını gösterdi." ifadelerini kullandı.

Draghi, euronun uluslararası rolünün öncelikli olarak piyasa güçleri tarafından belirlendiğini ifade ederek, "Eurosystem, euronun uluslararası kullanımını ne engeller ne de teşvik eder. Aynı zamanda, AMB gelişmeleri takip edecek ve düzenli olarak euronun uluslararası rolüne ilişkin bilgileri yayımlamaya devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.