Advertisement

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayi üretiminin 2016 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir büyüme sergilediğini belirterek, "Cuma günü açıklanacak olan büyüme verilerinde de görüleceği üzere, sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyrek büyümesinin öncüsü olmuştur." değerlendirmesinde bulundu.

Özlü, yazılı açıklamasında, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan, bu yılın nisan ayına ilişkin sanayi üretim endeksi verilerini değerlendirdi.

Söz konusu ayda takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,7 arttığını, arındırılmamış endekste ise artışın yüzde 0,6 olduğunu anımsatan Bakan Özlü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldığını aktardı.

Nisanda sanayi üretimindeki artışın, ılımlı bir şekilde devam ettiğine işaret eden Faruk Özlü, şunları kaydetti:

"Sanayi üretiminin büyüme ivmesinin, önceki aylardaki kadar hızlı olmayacağını zaten bekliyorduk. Yurt içi tüketime dönük beyaz eşya ve otomobil satışları gibi öncü göstergeler ve nisan ayı ihracatımız bu tabloyu işaret ediyordu. Bununla birlikte gerek ihracat pazarlarımızdaki gelişmeler, gerekse de yurt içi tüketime dönük göstergeler, mayıs ayı itibarıyla sanayi üretiminin tekrar hızlanacağını göstermektedir. Nitekim, TİM verilerine göre ihracatımız miktar bazında tekrar artmaya başlamıştır. Kapasite kullanım oranları yükselmektedir. Ayrıca ekonomiye güven mayıs ayında tekrar artışa geçmiştir. Ekonomide görülen güven artışı, iç tüketime büyüme olarak yansıyacaktır. Gerek enflasyonun düşmesi gerekse de ücretler seviyesindeki artış da iç tüketimi desteklemektedir."

Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olan Avrupa Birliğinde toparlanma işaretlerinin artık daha net görülmesinin ihracat performansını artıracağını belirten Özlü, Avro Bölgesi'nde görülen parasal genişlemenin ek talep yarattığını, petrol ve emtia fiyatlarında son dönemdeki kısmi artışın da bu ürünleri üreten ülkelere olan ihracatın artmasına katkı sağlayacağını ifade etti.

İhraç edilen ürünlerin yüzde 94'ünün sanayi ürünü olduğu göz önüne alınırsa ihracattaki olumlu gelişmelerin, doğrudan sanayi üretimine yansıyacağını bildiren Faruk Özlü, sanayi üretim rakamları değerlendirilirken sadece tek bir ayın verilerine bakmak yerine sanayinin genel eğilimlerini görecek şekilde orta ve uzun dönemli bakmanın daha doğru olacağını vurguladı. Bakan Özlü, şöyle devam etti:

"Sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyreğinde güçlü bir büyüme sergilemiştir. Cuma günü açıklanacak olan büyüme verilerinde de görüleceği üzere, sanayi üretimi, 2016 yılının ilk çeyrek büyümesinin öncüsü olmuştur. Türkiye bir yandan büyürken bir yandan da ekonominin daha sağlam temellere oturması için gerekli adımları atmaya devam etmektedir. Nitekim uluslararası fonlar ve kredi derecelendirme kuruluşları da Türkiye için yılbaşında yaptıkları tahminleri yukarı yönlü güncellemişlerdir. Yeni kurulan 65’inci Hükümetimizin en önemli önceliklerinden biri, sanayicinin ve yatırımcının önünü açmak olacaktır. Sayın Başbakanımızın deyimiyle, yatırımcıların önüne turkuaz halı sereceğiz. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak çalışmalarımızın, girişimcilerimiz ve sanayicilerimiz için ne kadar önemli olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu bilinçle hareket edeceğiz ve sanayi üretimimizin hem nicelik hem de nitelik olarak artması için gerekli adımları birer birer hayata geçireceğiz."