Advertisement

Avrupa Birliği'nde (AB) yanlıları İngiltere'nin 23 Haziran referandumunda AB'den ayrılma yönünde sonuç çıkması durumunda yaklaşık bir milyon kişinin işten çıkarılabileceğini belirtiyor. Personel yetkililerine göre Brexit'e ilişkin zarar çoktan başlamış durumda.

Odgers Berndtson'dan Kit Bingham, “şirketler düğmeye basıyor” dedi. Geçtiğimiz ayki bir Odgers anketine göre FTSE 350 şirketlerinin yöneticilerinin dörtte biri, AB'den çıkışın gerçekleşmesi durumunda işlerinin bir kısmının yerini değiştirmeyi değerlendiriyor.

Ekonomistlere göre AB'de kalınması durumunda bile bir miktar zarar kaçınılmaz. London School of Economics'ten (LSE) Swati Dhingra, “Referandum öncesi belirsizlik aylarında işe alımlardaki yavaşlama GSYİH rakamlarında kendini gösterecek. Bir miktar gecikme var ve bunun etkisi bir gecede geçmeyecek” dedi.

Randstad UK'ye göre Mayıs ayı anketine katılan 340 profesyonelden yüzde 17'si işe alımları halihazırda durdurmuş durumda. Yüzde 25'i ise pozisyonları doldurmak için kısa dönemli sözleşmelere yöneliyorlar.

İngiltere Başbakanı David Cameron da sosyal medya hesabında İngiltere'nin AB'den ayrılmasının olumsuz etkilerine dair mesajlara yer veriyor. Cameron bir tweet'inde "OECD'nin AB'den ayrılmanın ekonomimizde negatif sonuçlar doğuracağı uyarısı haklı. Bu, istihdamda kayıplar ve yüksek fiyatlar anlamına gelir" ifadelerini kullanmıştı.