Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi Brüksel'de Avrupa İş Zirvesi'ndeki konuşmasında Avrupa Birliği (AB) ekonomisi ve AMB politikalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Draghi, "Yapısal reformları ertelemek için bir çok anlaşılabilir siyasi neden var, ancak reformların ertelenmesi için pek iyi ekonomik nedenler yok. Reformları ertelemenin maliyeti açıkça çok yüksek" dedi.

AMB Başkanı Draghi, "Enflasyon nihayetinde bir parasal olgu olduğu için, kararlı bir merkez bankası her zaman görevini yerine getirebilir. Ancak, para politikası havasız bir ortamda, bir vakumun içinde bulunmuyor" ifadelerini kullandı.

Draghi, "Eğer diğer politikalar para politikasıyla aynı çizgide değilse, enflasyon bizim hedefimize daha yavaş bir hızla geri döner" dedi.

Brüksel'de konuşan Draghi, "Euro bölgesinin kurumsal altyapısına olan güven ve bu yapının açıklığının onarılmasına olan ihtiyacın önemine bir kere daha değineceğim. Mevcut yapının tamamlanmamış olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Draghi, para politikası dışında diğer politikaların da para politikasıyla aynı hizada olması gerektiğini ve para politikası dışındaki araçların AMB'nin hedefine ulaşma hızını etkilediğini ifade etti. Draghi, "Reformları ertelemenin maliyeti çok yüksek" yorumunda bulundu. Draghi ayrıca, maliye politikasının bir mikroekonomi politika aracı olabileceğini belirtti.

Draghi, sorunlu kredilerin euro bölgesi'nin bazı yerlerinde hala çok yüksel olduğunu ifade etti.