Advertisement

Altın, hayal kırıklığına uğratan ABD tarım dışı istiham verisinin Haziran ayı Fed faiz artırımı ihtimalini masadan kaldırması ardından tekrar hareketlendi.

Altının spot fiyatı Nisan'da 15 ayın zirvesine yaklaşmasıyla, altına ilişkin yönetilen para pozisyonları Mayıs ayında azalmasının ardından tekrar canlanabilir.

Hedge fonları, emeklilik planları ve yatırım fonları tarafından tutulan altın vadeli kontratlarına bakıldığında altına ilişkin yönetilen para pozisyonlarının, spot fiyatların onz başına 1,100 doların altına gerilemesinin yatırımcıları cezbetmsiyle birlikte, 2016 yılı başlarında arttığı görülüyor. Fed faiz artırımı beklentilerinin etkili olduğu Mayıs ayında ise, güçlenen doların değerli metali daha az cazip hale getirmesiyle birlikte fonlar düştü.

Altının spot fiyatının Fed faiz artırımı beklentilerinin dalgalanmasıyla ne kadar artıp azaldığına bakıldığında değerli metalin, 3 Haziran istihdam verisinin ardından yaklaşık üç ayın dip seviyesinden yükseldiği görülüyor. Traderlar, 15 Haziran'da bir faiz artırımına ihtimal vermezken Fed fonlama oranı vadeli kontratlarına göre bu oran Haziran ayı başında yüzde 22'de bulunuyordu. Bilinen toplam altına dayalı exchange traded fonlar, (ETF) profesyonel ve bireysel yatırımcıların doğrudan fiziksel altın ya da vadeli kontrat almak yerine fonlara giderek daha fazla para yatırmasıyla yükselerek en son 2013 yılında görülen zirvelerine ulaştı. Yatırımcılar, yetkililerin faiz kararını açıklamaları öncesinde altın fonlarının yönünü ne tarafa çevireceğini takip edecekler. 3 Haziran istihdam verisi son sürpriz olmayabilir.