Advertisement

Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras Bloomberg HT'nin Üst Düzey Programı'nda Arzu Maliki'nin sorularını yanıtladı.

Finansbank'ın National Bank of Greece'e (NBG) ait hisselerinin Qatar National Bank'a (QNB) devrinde sürecin sonuna gelindiğini belirtti ve "Önceki hissedarımız NBG, hisselerini QNB'ye satmıştı...Önümüzdeki hafta bu iş sonlanacak ve QNB'nin Finansbank'ın ana hissedarı olarak yolumuza devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

"2016'da kredi büyümesi çok düşük"

2016'da kredi büyümesinin çok düşük seyrettiğine dikkat çeken Aras bu durumun önümüzdeki dönemde büyüme üzerinde etkisi olabileceğini belirtti.

Aras, "Bu yıl ilk çeyrekte kredi büyümesi oldukça yavaştı. Geçen yılın toplamına göre ilk çeyrekte %2'lik büyüme var. Bunun da büyük kısmı kurumsal kredilerden geldi. Bireysel kredilerde kredi büyümesi yok denecek kadar az. Dolayısıyla tüketime yönelik kredi talebinde düşüş var. Bu da cari açığa olumlu yansıyor ancak önümüzdeki dönemde büyüme üzerinde etkisi olabilir" yorumunu yaptı. 

"Trend, faiz daraltma yolunda"

Merkez Bankası'ndan beklentilerini açıklayan Aras, trendin faiz koridorunun daraltılma yolunda olduğunu belirterek bu durumun da sağlıklı olduğunu söyledi.

Aras, "Şayet global piyasalarda belirsizlik ortamı olduğu taktirde daraltmayı bırakın, bunu tekrar açmak zorunda kalabilir..Ama şu an için trend daraltılma yolunda ve bunun sağlıklı olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.