Advertisement

S&P 500 Endeksi tüm zamanların zirvesine ulaşırken, Goldman Sachs Group Inc.'in yatırımcılar için bir uyarısı var: Fed Başkanı Janet Yellen kazançlarınızı sınırlamak için burada.

Bankanın borçlanma araçları stratejisi birim yöneticisi Charles Himmelberg'e göre Fed, şahin yanlısı tavrından güvercine dönüp, daha sonra tekrar şahin bir tavır alırken mali şartlardaki dalgalanmalardan önemli ölçüde etkileniyor.

Söz konusu durumda finansal şartlar, ABD büyüme görünümünde etkili olan doların seviyesi, ABD 10 yıllık tahvillerinin faizi ve hisse senetleri oluyor.

Himmelberg, “istihdam piyasalarının sıkılaşması ve enflasyonun artmasıyla, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) daha geniş parasal şartlara geniş para politikasından daha fazla vazgeçerek cevap vermesinin ihtimal dahilinde olduğunu düşünüyoruz” dedi. Himmelberg, “Bu 'Yellen çağrısı' riskli varlıklarda yukarı yönlü riskin sınırlayabilir” şeklinde devam etti.

Himmelberg, “ABD ekonomistlerimizin ikinci bir artırıma yüzde 40 ihtimal vermesiyle, Temmuz ayı toplantısında faiz artırımına gidilmesi ihtimalinin canlı olduğunu düşünüyoruz” dedi.