Advertisement

Deutsche Bank'ın Peşembe günü yayınlanan Türkiye bankacılık sektörü raporunda, varlık kalitesindeki strsin arttığı belirtildi. Varlık kalitesindeki risklere maruziyetin (küresel finansal krizin ardından daha riskli olan KOBİ'lere ilişkin özel sektör borçlanmasındaki artış ve büyüme riski, yeniden yapılandırılmış borçlar) arttığı belirtilen raporda, sıkı küresel likidite ortamına ilişkin aşağı yönlü bir senaryonun ve fazilerde yükselişin olduğu, para birimindeki zayıflığın devam ettiği bir senaryonun altı çizildi.

“Kurumsal borçlardaki artış, 2008 yılından bu yana gelişen piyasalar arasında görülen en sert yükselişlerden biri” ifadesi yer alan raporda, özel sektör borcunun GSYİH'ye oranının 30 yüzde puanı artarak yüzde 57'ye (2015 yılı) tırmandığı ifade edildi. Borcun yüzde 70'i yerel bankalar tarafından sağlandığı ve toplam borcun yaklaşık yüzde 60'ının yabancı para cinsinden olduğu bilgisi yer alan raporda, “daha fazla kurumsal borç yerel bankaların kırılganlığını artırabilir” görüşü yer aldı.

Yeniden yapılandırılmış 1. grup kredilerin (standart nitelikteki kredileri) ve 2. grup kredilerin (yakın izlemedeki krediler) 2011 yılı sonundan bu yana, ticari krediler yoluyla yaklaşık 2 yüzde puanı artarak tüm kredilerin yüzde 2.8'ini (5 yıllık ortalaması yüzde 2.3) oluşturduğu belirtilen raporda, 2015 yılından bu yana artışın yüzde 55 kadar yüksek olduğunu ifade edilerek varlık kalitesine ilikşin riskin altı çizildi. Raporda, beş yıllık ortalamayı aşan yeniden yapılandırılmış kredilerin 2016'da temerrüde düştüğü bir senaryoda, takipteki kredilerin toplam kredilere oranının yaklaşık 60 baz puan daha yüksek olacağı ve net karın yaklaşık yüzde 30 daha az olacağı tahmini yer aldı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
10 Haziran 2016 Cuma, 13:40 Misafir kendı bankalarınıza bakın
10 Haziran 2016 Cuma, 11:39 Misafir bize bişey olmaz .siz kendinizi düşünün.