Advertisement

Nomura International Stratejisti Timothy Ash Bloomberg HT'deki Akıllı Para porogramında Açıl Sezen'in sorularını yanıtladı.

%4.8'lik ilk çeyrek büyüme verisinin önde gelen Avrupa ülkelerine göre oldukça yüksek olduğunu belirten Ash, "Bu direnç, ülkenin nüfus yapısı, Suriyeli göçmenler gibi birçok faktörü yansıtıyor. Ülkede 3 milyon Suriyeli var, bu kişiler harcama yapıyor, konut alıyor veya kiralıyor, bunun da Türkiye ekonomisine pozitif katkısı oldu" dedi. 

Ancak büyümenin yıl sonunda yavaşlayacağını öngören Ash, konuya dair "İç talep ve birtakım siyasi belirsizliklerin etkisiyle büyüme düşecektir" yorumunu yaptı.

Bu yıl için % 3 büyüme beklediğini belirten Ash, "Bu belki şu an kötümser bir tahmin. Ama göstergelere de baktığımızda, güçlü ilk çeyrek verisinin ardından yılın sonlarında büyümenin azalacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Türkiye'den çok sayıda yabancı yatırımcının iç politika ve güvenlik sorunlarından dolayı uzak durduğunu belirten Ash, yatırımcının geri dönmesi için daha çok istikrar ve birtakım reformların yapılması gerektiğini dile getirdi.