Advertisement

Petrol yatırımcıları, yalnızca petrolün önümüzdeki 4 yıl içerisinde 100 doların üzerine çıktığı durumda para ödeyen vadeli kontratlar satın alıyor. Yatırımcıların bu kontratları satın almaya başlaması esasında bazılarının bugün yaşanan çöküş döngüsünün yeni bir yükseliş döngüsünün temeli olacağına inandığını gösteriyor.

Brokerlere göre hedge fonların işlemlerinin yönlendirdiği opsiyon sözleşmelerinin temel dayanağı, mevcut düşük fiyatların, petrol şirketlerinin gelişmekte olan petrol sahalarındaki yatırımlarında milyarlarca dolar harcama kesintisine gitmesiyle, arz darlığı yaratacağına yönelik beklenti oldu. Uluslararası Enerji Ajansı, OPEC dışı üreticilerin arzının bu yıl son 20 yılın en kötü düşüşünü yaşayacağını tahmin ediyor.

New York'ta Bank of America Merrill Lynch emtia araştırma birimi şefi Francisco Blanch, "Piyasa önümüzdeki 24 ayda arz darlığıyla karşı karşıya kalacak. Bazı hedge fonlar petrol fiyatlarının, talebi tekrar aşağı getirebilmek için sert biçimde yükseleceğine yönelik pozisyon alıyor. Bu yatırımcılar işte bu nedenle içsel değeri olmayan opsiyonlar satın alıyor" dedi.

NYMEX ve ABD Takas ve Saklamacı kurumu verilerine göre, yatırımcılar geçtiğimiz ay, 2018, 2019 ve 2020 vadeli ve 80, 100 ve 110 dolar kullanım fiyatlı alım opsiyonları satın aldı.

Petrol fiyatlarındaki son yükselişten önce dahi, bazı yatırımcılar oldukça boğa pozisyonlar edinmişlerdi. 2018 Aralık vadeli boğa ve ayı opsiyon kontratları arasında en fazla çıkarılan opsiyon kontratı, petrolün varilini 125 dolardan alım yönündeki opsiyonlar oldu. Aralık 2020 vadeli opsiyonlarda 150 dolar alım fiyatlı opsiyonlar en fazla çıkarılan opsiyonlardı.

Bu ayın başında bir yatırımcı 4 milyon varilin üzerinde değerde petrolün varilini 110 ve 80 dolardan alım hakkı tanıyan 2019 ve 2020 vadeli alım opsiyonunu satın aldı. Buna ek olarak, petrolün varilini 60 dolardan alma hakkı tanıyan 800,000 varil değerinde opsiyon da el değiştirdi. ABD'deki Dodd-Frank yasası kapsamında artık bu işlemler halka açıklanıyor. Ancak açıklamalarda alıcının kimliği belirtilmiyor.

Bu işlemleri gerçekleştiren fonlar, petrol fiyatları bu düzeyin çok altına yükselse de alım opsiyonu fiyatları yükseleceği için petrol fiyatlarının ille de 100 ila 150 dolar düzeyine çıkmasını bekliyor olmayabilir.

Petrolde talep üretimi geçmeye başlarken, opsiyon anlaşmaları petrolde algının arz fazlası endişesinden arz eksiği endişesi tarafına kaymakta olduğunu gösteriyor olabilir. Bu durum esasında emtialarda geleneksel yükselme ve gerileme döngülerine uyumlu.