Advertisement

Avrupa hisse senetleri, yatırımcıların para politikası kararları ve siyasi bazı olaylar öncesi, riskli varlıklardan uzak durmasıyla, Şubat ayı düşüşünün en aşağı noktasından beri en büyük düşüşünü gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da 16:32 itibariyle yüzde 2.4 düşerek, ikinci haftalık düşüşünü derinleştirdi. 16'sı hariç tüm hisse senetleri düşerken, İtalya ve Yunanistan'daki bankalar en kötü performansları sergiledi. Euro bölgesi hisse senedi volatilite ölçeği yüzde 17 sıçrayarak, Ocak ayından beri en büyük haftalık yükselişini genişletti.

Yatırımcılar, önümüzdeki iki hafta boyunca Avrupa Merkez Bankası'nın yaz aylarında yeni teşvik yapmayacağı işaretlerine karşın potansiyel tetikleyici etkisi olan birçok olaya karşın tedbir alıyor. Fed'in faiz kararı ve Japonya Merkez Bankası'nın politika açıklaması 15 Haziran'da yapılacak ve ardından ise 23 Haziran'da İngiltere seçmeni Avrupa Birliği'nde kalıp kalmamak adına oylarını kullanacak. İspanya genel seçimleri ise Brexit'ten 3 gün sonra yapılacak. 

İsviçre'nin Lucerne kentinde Luzerner Kantonalbank AG traderı Benno Galliker, “Bu kadar fazla şey varken kimse piyasada kalmak istemiyor. Fed, BOJ, Brexit.. Bu piyasaya herkes kızmış gibi görünüyor. Gerçektende yukarı gidebilirmişiz gibi görünüyordu ancak şimdi Avrupa'da her şey çöküyormuş gibi gözüküyor” dedi.