Advertisement

Dolar, yatırımcıların gelecek haftaki Fed toplantısını ve İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkma ihtimalinin de dahil olduğu riskleri değerlendirmesiyle, euro karşısında haftalık kazancına yöneldi.

ABD para birimi, ortak para birimi karşısında son altı haftada beşinci kez yükselişine doğru yöneldi. JPMorgan Chase & Co.'nun küresel Döviz volatilite ölçütü bu hafta, Fed Başkanı Janet Yellen'ın son istihdam raporunu "hayal kırıklığı" olarak nitelendirmesinin ardından yükselirken, 23 Haziran'daki Brexit oylamasından önce yapılan anketler poundu dalgalandırdı.

Londra merkezli Neuberger Berman Group LLC döviz yönetimi başkanı Ugo Lancioni, ABD para politikasının, Avrupa, Japonya ve emtia ihracatı yapan ülkelerden ayrıldığını belirterek, "Doların yükselmesi için alan mevcut." dedi.

ABD doları, 3 Haziran'da gelen istihdam raporunun Fed'in faiz artırım olasılığını azaltmasına neden olmasıyla düştükten sonra, bu hafta kayıplarının bir kısmını geri aldı. Dolar, Yellen'in de dahil olduğu politika yapıcıların faiz oranlarının gelecek aylarda artırımının uygun olduğunu belirtmelerininin ardından ralli gerçekleştirmişti.

Dolar, New York'ta saat 14:16 itibariyle euro karşısında yüzde 0.5 yükselerek 1.1255 oldu ve bu hafta yüzde 1 yukarıda seyretti. Yen ise yüzde 0.5 değer kazanarak dolar başına 106.60 oldu.