Advertisement

Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı Temel Atma Töreni'nde konuşan Yıldırım, "..2018'in en geç sonunda, artık Bakırköy İDO İskelesi'nden Kirazlı'ya kadar, Bakırköy Özgürlük Meydanı, Bahçelievler ve Kirazlı'ya kadar, tam 9 kilometre metro yerin altından, 40-50 dakikada buraya geliyordunuz, şimdi artık 10 dakikada geleceksiniz, 10 dakikada da gideceksiniz. İstanbul, Türkiye'nin özetidir ve mozaiğidir. İstanbul'a hizmet etmek adeta ibadet gibidir. Halka hizmet Hakk'a hizmettir. İstanbul, medeniyet, kültür, tarih, ilim, irfan ve ticaret şehridir." diye konuştu.

Başbakan Yıldırım, AK Parti hareketinin İstanbul'da doğduğunu hatırlatarak, hareketin Cumhurbaşkanı Erdoğan'la başladığını söyledi. İstanbul'un 1994'ten önce ne halde olduğunu gençlerin değil 30 yaş ve üzerindekilerin çok iyi bileceğini anlatan Yıldırım, İstanbul'un bir dönem "çukur", "çamur" ve "çöp"le özdeşleştiğini kaydetti.

Yıldırım, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Milletin adamı, içinizden çıkan birisi bu 'İstanbul'un hak ettiği bir şey değil. İstanbul buna layık değil. İstanbul'u bu sefaletten kurtaracağım.' dedi. Siz de onu belediye başkanı seçtiniz. 1994, İstanbul için bir dönüm noktasıdır. Bir dünya şehri İstanbul'un dağ gibi sorunlarının, dağ gibi hizmetlerle çözülmeye başlandığının adıdır. İstanbul'da başlayan kutlu yürüyüş, bugün Türkiye'de aynı şekilde, aynı kararlılıkla kurucumuz, liderimiz Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde devam ediyor. Sizlere onun selamını getirdim. Recep Tayyip Erdoğan, bir İstanbul sevdalısıdır ve Türkiye sevdalısıdır."

Marmaray'ı Osmanlı'nın planladığını, projelerini, Sultan Abdülmecid ve Sultan Abdülhamid'in çizdiğini belirten Yıldırım, Marmaray'ı 100 yıl sonra hayalden gerçeğe çevirenin onların torunları olduğunu dile getirdi. Yıldırım, Erdoğan ve arkadaşlarının bu projeleri hayata geçirdiğine vurgu yaparak, açıldığından bugüne kadar Marmaray'dan 142 milyon yolcunun geçtiği bilgisini verdi.

Kendilerinin eserlerine bazılarının hayallerinin bile yetişemeyeceğini vurgulayan Yıldırım, "Bununla bitmiyor. İstanbul'a ne yaparsak ne projeler kazandırırsak azdır. Çünkü İstanbul'a borcumuz var. Gençliğimiz, en güzel yaşlarımız ve hatıralarımız bu şehirde geçti. Onun için İstanbul'a daha çok ama çok eserler kazandıracağız. Yedi tepeli İstanbul'a, yedi yıldız gibi eser yapıyoruz." dedi.

- Avrasya Tüneli 20 Aralık'ta açılıyor

Başbakan Binali Yıldırım, Avrupa ve Asya yakasını birbirine bağlayan Avrasya Tüneli'nin 20 Aralık'ta açılacağını söyledi. Yıldırım, "Marmaray'ı yaptık mı? Hayırlı olsun. Yetmez. Yanında şimdi arabalar için bir tünel yapıyoruz. 20 Aralık'ta da onun açılışını hep birlikte Cumhurbaşkanımızla beraber yapacağız. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü de 26 Ağustos'ta büyük bir coşkuyla beraber açacağız. İstanbul'a İzmir'i komşu kapısı yapacak, İstanbul İzmir Otoyolu ve Osman Gazi Köprüsü, dünyanın dördüncü büyük köprüsü. Onun açılışını da 30 Haziran'da yapacağız. Dünyanın en büyük havalimanının açılışını da 26 Şubat 2018'de yapacağız." diye konuşty.