Advertisement

CNN'e verdiği röportajda Lew "İngiltere'nin Avrupa Birliği'nde kalması Avrupa'nın, küresel ekonominin yanı sıra jeopolitik istikrar için de faydalı olur. Oylamada tersi bir sonuç çıkması negatif ekonomşk sonuçlar doğurur" yorumunu yaptı.

Son günlerde ülkenin AB'den çıkma riskini fiyatlayan piyasalar da dalgalı seyretti. Para birimi sterlin, anketlerin etkisiyle ikinci haftada da geriledi. Observer gazetesi için yapılan son anket AB'de kalmak isteyenlerin oranının %44, çıkmak isteyenlerin oranının ise %42 olduğunu gösteriyor.

- Sürdürülebilir büyüme vurgusu

ABD'de kötü gelen Mayıs ayı tarım dışı istihdam verisine rağmen ekonomiye dair iyimser olduğunu belirten Lew, "Hala istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme dönemindeyiz" dedi. Lew, otomotiv ve diğer dayanıklı mallarda, güçlü tüketici talebine ve konut piyasasındaki iyileşmeye dikkat çekti.

ABD'de Mayısta tarım dışı istihdam sadece 38 bin artmış ve bu, 6 yılın en düşük istihdam artışı olarak kayıtlara geçmişti. Öte yandan Nisan ayı tüketici harcamaları 7 yılın en yüksek seviyesine çıkarken dayanıklı mal siparişleri de %2.2 arttı.