Advertisement

ABD'nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinin Belediye Başkanı Buddy Dyer, Pulse Club adlı gece kulübüne düzenlenen silahlı saldırıda 50 kişinin öldüğünü bildirdi. 

Saldırganın kimliği belirlendi

Gece kulübünde çevreye ateş açan ve içeridekileri rehin alan Afgan asıllı 29 yaşındaki Ömer Sıddık Metin isimli saldırgan polisle girdiği çatışma sonucu öldürüldü. Orlando polisi yaptığı açıklamada olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. Saldırganın üzerinde herhangi bir patlayıcı maddeye ratlanmazken, bir tüfek ve tabanca ile ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

40 el ateş edildi

Orlando polisinin twitterdan yaptığı açıklamada "bölgeden uzak durulması" çağrısı yaptı. Gece yarısı saat 02.00 sularında Pulse Club'dan 40'ın üzerinde silah sesi duyulmuş, saldırgan içeridekilerin üzerine ateş açtıktan sonra müşterileri rehin almıştı. Rehine krizi devam ederken polis etrafta kontrollü bir patlama gerçekleştirdi.

Silahlı çatışmada bir polis de yaralandı. Gece kulübünün etrafında çok sayıda polis ve acil yardım ekibi sevk edildi.

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi'nden kınama

Amerikan İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), eşcinsellerin gittiği gece kulübünde meydana gelen saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bu korkunç saldırıyı kınıyoruz. Ölenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz ve yaralananlara da geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadesine yer verildi.

Bu tür saldırıların hiçbir şekilde kabul edilemeyeceğinin belirtildiği açıklamada, “Amerikalı Müslüman topluluğu, diğer Amerikan vatandaşları gibi bu tür saldırıları meşru gören kişi veya grubların karşısındadır” değerlendirmesinde bulunuldu.

- Obama konu hakkında bilgilendirildi

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada da Başkan Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Asistanı tarafından konu hakkında bilgilendirildiği belirtti.

Açıklamada, Başkan Obama'nın Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) Orlando polisiyle birlikte yürüttüğü soruşturma hakkında düzenli olarak bilgilendirildiğine yer verildi.

- "Yaşanan olaydan dolayı özür diliyoruz"

Saldırıyı düzenleyen Ömer Metin’in babası Sıddık Mir Metin, yaşanan olaydan dolayı özür dileyerek "Ülkedeki bütün vatandaşlar gibi şoke olduk" dedi.

NBC News televizyonuna konuşan Sıddık Mir Metin, “Yaşanan olaydan dolayı özür diliyoruz. Aldığı kararlardan haberimiz yoktu. Ülkedeki bütün vatandaşlar gibi biz de şoke olduk” ifadesini kullandı.

Mir Metin, saldırının oğlunun dini inancıyla ilgisinin olmadığını düşündüğünü belirterek "Birkaç ay önce Miami’de iki erkeğin öpüştüğünü görmüş ve çok sinirlenmişti. Belki bu sebep olabilir” diye konuştu.

DHA-AA