Advertisement

Asya devlet tahvili getirileri, İngiltere'nin Avrupa Birliği'ni terkedeceği yönündeki tartışmaların görece güvenli kabul edilen sabit getirili menkul kıymetlere yönelimi tetiklemesiyle, Avrupa tahvillerini takip ederek, rekor düşük seviyelere geriledi.

Japonya'nın 10 yıl vadeli tahvil getirisi yüzde -0.165'e gerilerken, 5, 20 ve 30 yıl vadeli tahviller de rekor düşük seviyelere geriledi. Japan Bond Trading Co.'ya göre, geçtiğimiz hafta Almanya ve İngiltere tahvil getirilerinin tüm zamanların en düşük seviyelerini görmesinin ardından bu hafta, Güney Kore, Tayvan ve Yeni Zelanda getirileri de daha önce görülmeyen seviyelere düştü. 

76.8 milyar değerinde varlık yöneten Sumimoto Mitsui Trust Asset Management'te tahvil yatırımcısı Hideaki Kuriki, 23 Haziran'daki "İngiltere referandumuna kadar tahvil getirileri aşağı gitmeye devam edecek" dedi. Kuriki, Japonya'nın negatif getiri sağlayan tahvillerinin dahi "güvenli varlık" olarak görüldüğünü söyledi.

Güvenli liman talebiyle, Bloomberg Küresel Gelişmiş Ülkeler Devlet Tahvili Endeksi'nde getiri, geçtiğimiz hafta rekor düşük seviye olan yüzde 0.58'e geriledi. Ralli geçtiğimiz hafta Dünya Bankası'nın küresel büyümeye ilişkin beklentilerini düşürmesiyle hızlanıyor.

Fed, Salı ve Çarşamba günü toplanacak. Bu ayın başında gelen veri istihdam büyümesinin 6 yılın düşüğünde olduğunu göstermişti. Japonya Merkez Bankası (BOJ) yetkilileri de gösterge enflasyon verisinin sıfırın altına düştüğü bir ortamda 15-16 Haziran'da toplanacak.