Advertisement

Morgan Stanley 2016 tahvil piyasası rallisinin henüz devam etmek için alanının olduğunu düşünüyor. Goldman Sachs Group ABD gösterge tahvil getirilerinin zıplayabileceğini söylüyor.

Tahviller bu yıl artış gösterirken, sabit getirili menkul kıymet piyasalarının iki güçlü kurumu fikir ayrılığı yaşıyor. Pazartesi günü, Japonya'dan Yeni Zelanda'ya tahvil getirileri düşerken, ABD devlet tahvilleri yükselişini beşinci güne taşıyor. Yatırımcılar, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılma tartışmasının güvenli liman varlıklarına talebi artırmasıyla, tahvillere hücum ediyor. Fed, ABD'de son 6 yılın en yavaş istihdam verisinin ardından, Salı ve Çarşamba günleri toplanıyor. Japonya Merkez Bankası (BOJ) yetkilileriyse 15-16 Haziran'da toplanıyor.

Morgan Stanley analistlerinden New York'ta küresel faiz stratejisi şefi Matthew Hornbach'ın da bulunduğu analistlerin kaleme aldığı 10 Haziran tarihli raporda, "2016 boğa bir tonla başladı, ve bu ton şimdi kendi ağırlığını tekrar koyuyor" yorumunda bulundu. Morgan Stanley analistleri, Fed'in faiz artırımında muhtemelen kademeli ve ihtiyatlı yaklaşımını sürdüreceğini ve BoJ'un parasal genişlemeye gideceğini düşünüyor.

Goldman Sachs stratejisti Francesco Garzarelli 10 Haziran tarihli raporunda, müşterilerine 2016'nın ikinci yarısında ABD devlet tahvillerinin getirilerinin sert biçimde yükselebileceği yönünde uyarıda bulundu. Londra merkezli çalışan Garzarelli, istihdam verisinin "aykırı değer" gibi göründüğünü ve tahvil değerlemelerinin "çok gerilmiş" olduğunu söyledi.